تعمیر ضبط fl,تعمیر ضبط flx

در مجموعه تعمیر ضبط FL سونی,تعمیر ضبط FLX سونی مهمترین نکته ، آشنایی تعمیرکار با ایرادها و ضعف هایی است که به صورت عمومی در ورژن های مختلف این دو مدل از سیستم های صوتی خانگی سونی ایجاد می شود و باید همه آنها با هم برطرف شوند تا بهترین نتیجه را در پی داشته باشد. در ادامه مراحل تعمیر و ایرادهای متداول در این مدل از ضبط های خانگی سونی را بررسی می‌کنیم.

 

تعمیر ضبط fl سونی

ایرادهای شایع در تعمیر ضبط FL و FLX سونی

 1. باز نشدن درب بخش سی دی
 2. اشتباه عمل کردن کلیدهای روی دستگاه
 3. قطع شدن صدای خروجی AUX
 4. روشن نشدن و نمایش پیام PUSH POWER PROTECT
 5. نداشتن صدا در بلندگوهای عقب (REAR یا SURROUND) ضبط خانگی

باز نشدن درب بخش سی دی ضبط FL و FLX

بیشترین ایرادی که در ضبط های FL و FLX ایجاد می‌شود باز نشدن در بخش سی دی است. ممکن است مکانیزم بخش سی دی شروع به کار کند و حتی صداهایی هم از کارکرد آن شنیده شود اما این عملیات منجر به پایین آمدن قاب عمودی و بیرون آمدن سینی ها نمی‌شود. در این حالت معمولا نمایش عبارت PLEASE WAIT در دیسپلی دستگاه ادامه پیدا می کند.

در هر دو مدل، دستگاه پس از قرار گرفتن در حالت DVD ابتدا باید 5 سینی دیسک (tray)  را از نظر خالی و پر بودن چک کند و سپس آماده اجرای فرمان بعدی شود که در این زمان عبارت please wait در دیسپلی دستگاه نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی این چک کردن خاتمه پیدا نکند نمایش عبارت please wait ادامه پیدا می کند.

مهمترین علت هایی که می توانند باعث ایجاد این حالت شوند عبارتند از :

 • خرابی تسمه های بخش مکانیزم دستگاه
 • خرابی سنسورهای مکانیزم دستگاه
 •  ایراد در بخش تایمینگ مکانیزم (نحوه چینش قطعات مکانیکی مثل چرخ دنده های مرکب برای ارتباط آنها باهم )
 • خرابی برد servo

بیشترین آمار ورودی در بخش تعمیر ضبط FL سونی,تعمیر ضبط FLX سونی مربوط به این ایراد است.

 

 

تعمیر ضبط FL سونی

اشتباه عمل کردن کلیدهای روی دستگاه

دومین ایرادی که تقریبا در تمامی دستگاههای مراجعه کننده به بخش  تعمیر ضبط fl,تعمیر ضبط flx سونی مراجعه می کنند وجود دارد ایراد در عملکرد صحیح کلیدهای روی دستگاه است.

اگر در عملکرد اشتباه کلیدها دقت کنید متوجه می شوید که معمولا کلید خراب به جای کلید قبلی و یا بعدی خود عمل می‌کند. میکرو سوئیچ های زیرکلیدهای جلوی دستگاه بعد از مدتی استفاده دچار خرابی و تغییر اهم داخلی می شوند مثلا با فشار دادن کلید disc select  کلید eject که در کنار آن قرار دارد عمل می کند و یا با فشار این دکمه فانکشن دستگاه تغییر می کند.  بهترین راه حل این ایراد تعویض همه میکروسوئیچ های دستگاه به صورت همزمان است.

البته این ایراد مختص ضبط های fl و flx سونی نیست و نوعی از خرابی است که در تمامی میکرو سوئیچ ها دیده می شود خواه در یک تلویزیون باشد یا در یک سینمای خانگی یا در یک دی وی دی پلیر.

 

تعمیر ضبط FLX سونی

قطع شدن صدای خروجی (AUX)

با توجه به این که ضبط های FL و FLX دارای USB و یا بلوتوث نیستند بسیاری از مصرف کنندگان از فیش های ورودی صدا یا همان AUX آنها استفاده می کنند. موبایل و یا دستگاه های دیگر را به این ورودی صدا وصل می کنند و در واقع از آمپلی فایر قدرتمند و خوش صدای این دستگاه استفاده می کنند.

ایراد قطع شدن صدا معمولا به دلیل از کار افتادن بخش سی دی ایجاد می شود. طراحی داخلی این دو مدل به گونه‌ای است که پردازش اولیه سیگنال صدا در برد کنترل بخش سی دی انجام می‌شود و ایجاد اشکال در این برد غیر از ایجاد اشکال در بخش سی دی منجر به قطع شدن صدای خروجی هم می شود.

 

روشن نشدن و نمایش پیام PUSH POWER PROTECT

تقریبا در تمامی محصولات صوتی و سینمای خانگی سونی نوعی از عیب یاب داخلی بکار رفته که دامنه شناسائی آن به چند ایراد محدود می شود و یکی از این ایرادها، ایجاد خرابی در بخش آمپلی فایر دستگاه است که با پیغام push power protect  و همزمان خاموش کردن دستگاه نمایش داده می شود.  در واقع هر ایرادی که در بخش آمپلی فایر و یا در بخش برد servo ایجاد شود که باعث کشیده شدن جریان از یکی از ولتاژهای بخش پاور شود منجر به ایجاد این حالت می شود که در واقع حالت دفاعی دستگاه برای جلوگیری از ایجاد خرابی بیشتر در قطعات است.

هر چند بیشترین احتمال خرابی در این حالت برد آمپلی فایر صدا و بخشهای مرتبط با آن می باشد اما تجربه نشان داده که نباید خرابی سایر بخش ها را از نظر دور کرد. بخش آمپلی فایر این دستگاهها به دلیل قدرت بالای دستگاه از بخشهای مختلفی تشکیل شده که عیب یابی و تعمیر آنها دقت و دانش خاصی را طلب می کند.

نخواندن سی دی در ضبط fl و flx سونی

این ایراد یکی از ایرادهایی است که کمتر در بخش تعمیر ضبط FL سونی,تعمیر ضبط FLX سونی دیده می شود چرا که در هر دو مدل این دستگاهها و در تمامی ورزن ها از اپتیکال بلاک خاص سونی بنام DBU 1 استفاده شده که به دلیل کیفیت بالای ساخت از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

طراحی خاص این اپتیک در اصل توسط شرکت میتسومی انجام شده و کاور منحصر به نوع آن به گونه ای است که در موقع بیکاری اپتیک روی بخش لنز را می پوشاند تا از نشست گرد و غبار و عوامل فیزیکی در امان باشد. ضمن اینکه طراحی خاص بخش لودینگ و سرووی دستگاه باعث می شود تا حتی با ضعیف شدن اپتیک زمان لود سی دی بالا برود اما پس از آنکه اطلاعات اولیه سی دی (TOC) خوانده شد در حین اجرای سی دی مشکل خاصی احساس نشود.

 

 

تعمیر ضبط FL سونی,تعمیر ضبط FLX سونی

نداشتن صدا در بلندگوهای عقب سینمای خانگی

اغلب صاحبان ضبط های FL و FLX سونی نمی‌توانند به درستی از همه بلندگوهای دستگاه استفاده کنند و در اکثر موارد فقط صدای دو بلندگوی اصلی و ساب ووفر دستگاه را می‌شنوند. البته این حالت اشکال و ایراد نیست و فقط باید روش صحیح بکار افتادن بلندگوهای سنتر و ساراند دستگاه را یاد بگیرید.

دقت کنید که برای ایجاد صدای تفکیک شدن در بلندگوهای مختلف باید این سیگنال در منبع اصلی صدا وجود داشته باشد. مثلا در یک دیسک اورجینال برای تمام بلندگوهای خروجی به تفکیک صداهای متفاوت وجود دارد و بوسیله دستگاه تقویت می شود. اما در نمونه های کپی و یا مثلا در فرمت MP3 فقط برای بلندگوهای اصلی و ساب صدا وجود دارد.

در عین حال تنظیمات دستگاه هم می تواند باعث این حالت شود اصلی ترین روش

این کار با نگهداشتن دکمه shift روی کنترل و فشار دادن کلید multi انجام می شود.

 

 

نصب   USB ، فلش خور کردن ضبط سونی 

یکی از ضعف هایی که دارندگان ضبط های FL و FLX از آن شکایت می کنند نداشتن پورت USB برای استفاده از حافظه فلش است. برای حل این مشکل امکان نصب برد فلش را فراهم کرده ایم که به صورت جداگانه روی دستگاه نصب می شود. این برد دارای ریموت کنترل و صفحه نمایش مجزاست و نحوه اتصال جداگانه به شما این امکان را می دهد که آن را حتی برای دستگاههای دیگر استفاده کنید. امکان برقراری ارتباط از طریق بلوتوث دستگاه هم به شما این امان را می دهد که فایلهای روی گوشی و یا سایر دستگاههای خود را با سیستم صوتی خانگی خود گوش کنید.

تعمیر ضبط FL سونی,تعمیر ضبط FLX سونی نه تنها در گروه تعمیر سینمای خانگی سونی بلکه حتی در بین تولیدات سایر شرکت ها هم به عنوان یک محصول حرفه ای با ساختار منحصر به فرد شناخته می شود که سعی کرده ایم در بالاترین درجه کیفیت ارائه دهیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تعمیر ضبط fl,تعمیر ضبط flx  با بخش مشاوره رایان تماس بگیرید.

آموزش تنظیمات مختلف ضبط خانگی سونی FL و FLX

فعال کردن ship mode برای حمل و نقل دستگاه

حالت ship mode زمانی استفاده می شود که بخواهیم دستگاه را حمل و نقل کنیم. فعال کرذن این آپشن باعث می شود قطعات مکانیزم در حالت ثابت قرار بگیرند و در اثر حمل و نقل جابجا نشده و آسیب نبینند.

 

 

35 دیدگاه ها

 1. محمدمحسن گفت:

  سلام من از این مدل ظبط دارم ولی کنترل دستگاه گم شده برای اتصال به ای یو ایکس دستگاه چه دکمه ای رو باید بزنم لطفا کمکم کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، با استفاده از کلید MD دستگاه در حالت AUX قرار می گیرد و صدای ورودی به فیش های AV را تقویت می کند.

 2. shariat گفت:

  سلام آیا امکان تعمیر دستگاه FL 7 در منزل وچود دارد؟ مشکلش ماندن در حالت please waitاست

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، تعمیر ضبط fl و flx شامل مجموعه عملیاتی است که در چندین بخش از دستگاه انجام می شود و تعداد بالای قطعات تعویضی باعث می شود که تعمیر آنها زمان زیادی لازم داشته باشد و طبیعتا تعمیر آن در منزل قابل انجام نیست.

 3. امیر گفت:

  سلام. من یه ضبط پاناسونیک دارم که هراز گاهی روی چنج گیر میکنه و دیگه کار نمیکنه. علت چیه؟ تو خونه میشه تعمیر کرد؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، در مکانیزم 5 دیسک دستگاه شما قطغات مختلفی وجود دارد که در صورت نیمه معیوب شدن آنها کارکرد مکانیزم مختل می شود مانند موتورها ، سنسورها و سوئیچ ها ، تسمه. چون ایراد دستگاه شما به صورت دائمی نیست بعد از انجام هر نوع تعویض قطعه یا انجام سرویس لازم است مدتی تحت تست قرار بگیرد.

 4. محمد گفت:

  سلام میخوام نحوه تعمیر کلید های روی دستگاه رو بدونم امکانش هست

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، در این بخش باید تمامی میکرو سوییچ های روی پنل دستگاه با نمونه یدکی تعویض شود و تغییراتی جهت افزایش طول عمر قطعات تعویضی داده شود.

 5. محمدرضا گفت:

  سلام روز بخیر دستگاه سونی من از دیروز فقط پیام push power protect
  رو نشون میده و حتی زمانی که تمام ورودی ها و خروجی ها رو کندم به همین شکله
  چه باید کنم

 6. ابراهیم گفت:

  سلام خسته نباشید.بنده یک ظبط سونیfl7dدارم.مدتی میشد که دیسپلی دستگاه کم نور‌ شده بود و الان کاملخاموش شده و کار نمیکنه وعملکرد دستگاه دچار خلل نشده.میشه بفرمایید این ایراد چطور بوجود میاد وراهکاره رفعش چی هست.با تشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، بایاس دیسپلی دستگاه شما بهم خورده است که یکی از ایراد های نادر در این سری از دستگاه های سونی است. حتما از کمک متخصصین تعمیرات استفاده کنید و از دستکاری دستگاه خودداری بفرمایید.

 7. مومن گفت:

  ضبط سونی مدل Az دارم سی دی که می زارم پیام c1307 می دهد لطفا راهنمایی کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، بخش مکانیزم سی دی دستگاه شما معیوب است و نیاز به تعمیر دارد.

 8. محمود گفت:

  با سلام، بنده دستگاه سونی flx9w رو از دوستانم گرتفم ، نه سیم داره نه دفترچه راهنما، برای شروع و راه اندازی نمیدونم چه نوع سیم و نحوه سیم کشی باید استافده کنم، چطور میتونم این اطلاعات رو بدست بیارم؟

 9. علی گفت:

  سلام وقت بخیر..دستگاه ظبط کاست سه سی دی خور هستش .صفحه نمایشش روشن نمیشه و دستگاه هیچ عکس العملی ندارد

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، روشن نشدن دیسپلی و روشن نشدن کلی دستگاه دو ایراد متفاوت است که ابتدا باید تفکیک کنید. برای عیب یابی دستگاه دقت کنید که بعد از اتصال به برق چراغ استندبای دستگاه روشن می شود یا خیر و سپس اینکه با فرمان پاور چه اتفاقی می افتد. در صورت نیاز با بخش مشاوره تعمیر ضبط سونی رایان تماس بگیرید.

 10. علی گفت:

  دیدگاه همه مطمئنا مثبت هستش چون با این روش مشکلات خیلی ها حل میشه و به جواب سوالاتشون میرسن…تشکر

 11. سیدعیسی میرسیفی گفت:

  سلام خسته نباشید من یک ظبط صوت خانگی دو طبقه ال جی اینه ای دارم از وقتی دادم اینو فلش یواس بی خورش کردن رقص نور نمایشگرش قطع شده چطوری میتونم درستش کنم ممنون میشم کمکم کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، نصب یو اس بی ، فلش خور کردن و یا نصب بلوتوث که در ضبط های خانگی انجام می شود نیازی به ایجاد تغییر در دستگاه ندارد. اتفاقات ایجاد شده در دستگاه شما یا بدلیل تغییر تنظیمات و یا ایجاد ایراد در دستگاه شماست.

 12. مرادی گفت:

  سلام خسته نباشید من یه دستگاه sony flx دارم ولی نمیدونم چجوری به گوشی وصل كنم خروجی aux نداره

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، AUX خروجی نیست و ورودی آن به صورت فیش AV در پشت دستگاه قرار دارد. باید سیم خاصی تهیه کنید که یک سمت آن هدفونی 3.5 میلیمتری و سمت دیگر AV است. دستگاه را هم باید در حالت MD قرار دهید.

   • گروه تخصصی رایان گفت:

    با سلام ، سوال شما به صورت یک پست جدید ایجاد می شود و ممکن است بدون در نظر گرفتن سوال قبلی نامفهوم به نظر برسد. لطفا سوالات خود را در یک پست ارسال کنید. کلید MD روی پنل دستگاه است از کلید فانکشن روی کنترل هم می توانید استفاده کنید.

 13. مرادی گفت:

  كنترلم كلید md نداره دقیق مینویسه md؟؟

 14. مردای گفت:

  سلام ضبط sony flx5d دارم كانال صدا میزنم روی multi. كه تمام باندا بخونه ولی وقتی موزیك پخش میكنم یك دفعه كانال صدا رو میبره روی 2.1 و فقط دو تا از باندا میخونه

 15. لطفی گفت:

  ممنون از پاسخگویی،، با سلام و خسته نباشید ، من ضبط سونی W55 دارم(کاست و ۳ سی دی) برق داره ، رادیو سالم ، پنلها همه روشن هستند ولی وقتی قسمت سی دی رو میخوام باز کنم باز نمیشه و همینطور وقتی کاست میذارم که اجرا کنه ، متاسفانه نمیشه ، صدایی میده که انگاری دستگاه زور میزنه که پِلِی کنه ولی اتفاقی نمیفته،، میخواستم بدونم شما w55 هم تعمیر میکنید؟ بازم ممنونم….

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، سوال شما در پست دیگری جواب داده شده است. برای مشاوره تعمیر با 66593629 تماس بگیرید.

 16. مسعود گفت:

  سلام
  من همین دستگاه رو دارم. دکمه های کنترل اون به خصوص دکمه های کم و زیاد صدا، خیلی بد کار میکنند. باید چندین بار محکم فشار داده شوند و بعضی وقت ها هم اصلا کار نمی کند. چطور میشه درستش کرد و آیا کنترل این دستگاه رو شما دارید؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، کنترل ضبط سونی fl و flx بسیار کمیاب است و فقط ممکن است به صورت دست دوم خریداری شود. تعمیر کنترل کنترل ضبط fl و flx ، تعمیر ضبط سونی و نصب بلوتوث و فلش خور کردن دستگاه از مجموعه خدمات رایان است.

 17. جواد گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  یه سوالی داشتم اگر امکانش هست راهنماییم کنید
  یه ضبط سونی RV6 دارم (سه دیسک) تمام قسمتها تا چند وقت قبل سالم بود ترانس رو ولتاژ میگیرم خروجیها درسته stk سالمه یهو نمیدونم چه مشکلی پیش اومده که وقتی به برق میزنم فقط چراغ کلید پاور روشن میشه و هیچی عمل نمیکنه حتی رقص نور هم نمیاد. فقط موقع اتصال به برق، سه تا رله به کار میافتن و قسمت کاست شروع به چرخیدن میکنه دو سه بار مکانیزمش بالا پایین میشه و دیگه کلا هیچ اتفاقی نمیافته ممکنه بفرمایید ایراد از چه بخشی میتونه باشه؟ کلا اتصالات بخش مکانیزم کاست رو قطع کردم بازم هیچ اتفاقی نیافتاد

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، عیب یابی الکترونیکی دستگاه‌ها بر اساس نقشه فنی و روش های مشخصی صورت می‌گیرد تا ایراد دستگاه مخشص شود. اینکه مثلا عنوان می کنید آی سی stk سالم است ، یا خروجی ترانس درسته !!!!! کمکی به حل مشکل نمی کند. با توجه به محدوده سکونت خود از افراد متخصص کمک بگیرید.

 18. محمد گفت:

  سلام من یه ضبط سونیfl7سونی دارم بهش می‌خوام از ورودی اپتیکال استفاده کنم ولی هیچ صدایی نمیاد نور قرمز در فیش دیده میشه

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، پورت مورد نظر شما خروجی است و شما باید به ورودی اپتیکال متصل کنید. در خروجی به دلیل وجود سیگنال نوری رنگ قرمز دیده می‌شود.

   • محمد گفت:

    من از خروجی تلویزیون به ورودی یا in ضبط دادم و گذاشتم رو حالت دیجیتال ولی هیچ صدایی نمیاد نور قرمز هم تو کابل میبینم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ