تعمیر دی وی دی بعنوان یکی از لوازم صوتی و تصویری منزل جزئی از خدمات مجموعه تخصصی رایان است. ساختار فنی دی وی دی پلیرها در هر برند، زیربنای فنی سیستم‌های صوتی آن برند را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل تعمیر دی وی دی پلیر در مجموعه تعمیر سیستم‌های صوتی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای صحبت در مورد تعمیر دی وی دی پلیر بهتر است ابتدا کمی با ساختار فنی آنها و وظیفه قطعات مختلف آن آشنا شویم. سپس ایرادهای شایع در بین دستگاههای دی وی دی پلیر را یک‌ به یک بررسی می‌کنیم.

 

تعمیر دی وی دی

 

تعمیر دی وی دی

دی وی دی پلیر در واقع ساده‌ترین طراحی برای داشتن خروجی صدا و تصویر از یک دیسک یا لوح فشرده توسط یک اپتیکال هد می‌باشد. یک دی وی دی پلیر کلاسیک حداقل از 5 بخش اصلی تشکیل شده است :

 1. بخش تغذیه (power supply)
 2. اپتیکال بلاک (لنز دی وی دی)
 3. مکانیزم درایو دیسک
 4. بخش سروو (servo)
 5. مدار MPEG

بخش پاور یا تغذیه دی وی دی پلیر چگونه کار می کند؟

وظیفه بخش پاور تامین ولتاژ تغذیه بخشهای مختلف دستگاه است. قطعات مختلف یک دی وی دی پلیر برای اینکه روشن شوند و کار کنند به جریان برق با ولتاژ و جریان مناسب نیاز دارند. وظیفه تامین این جریان‌ها بعهده برد پاور است. ورودی آبرد پاور برق 220 ولت شهری و خروجی آن چند ولتاژ با دامنه و جریان متفاوت برای تغذیه بخش‌های مختلف می باشد. بردهای پاور در دستگاههای دی وی دی پلیر معمولا ساختارهای ساده‌ای دارند و دارای 2 یا حداکثر 3 ولتاژ خروجی هستند.

اصلی‌ترین نشانه‌های ظاهری خرابی برد پاور دی وی دی پلیر عبارتند از :

 • روشن نشدن دی وی دی پلیر
 • خاموش شدن دی وی دی ( معمولا بعد از چند دقیقه کارکردن)

اپتیک یا همان لنز دی وی دی پلیر را بهتر بشناسیم

لنز دی وی دی، چشمی دی وی دی ، هد دی وی دی نام هایی است که معمولا مصرف کنندگان برای بخش اپتیکال بلاک  انتخاب می کنند. اپتیکال بلاک حساس‌ترین و آسیب‌پذیرترین قطعه یک دی وی دی پلیر است. در آمار مجموعه تعمیر دی وی دی بالاترین میزان خرابی را در بین قطعات مختلف دارد.

اپتیکال بلاک همانطور که از نام آن پیداست مجموعه ای از قطعات را شامل می شود و وظیفه کلی آن خواندن اطلاعات ثبت شده روی دیسک (لوح فشرده) است.یک اپتیکال بلاکمعمولا از قطعات زیر تشکیل می‌شود :

 1. موتور اسپندل
 2. موتور اسلدر
 3. لیمیت سوئیچ
 4. اپتیکال پیکاپ (اپتیک)

اپتیک دی وی دی

 

وظیفه مکانیزم درایو دیسک در یک دی وی دی پلیر

مکانیزم دیسک شامل چند قطعه اصلی مانند سینی دیسک (TRAY) ، موتور لودینگ ، آسانسور ، چرخ دنده ، تسمه و چند سنسور و سوئیچ است. مکانیزم درایو دیسک در عموم دی وی دی پلیرها، تک دیسک ساخته می‌شود.

نیروی محرکه مکانیزم توسط موتور لودینگ تولید و توسط تسمه انتقال قدرت سینی دیسک را باز و بسته می کند. سنسورها و سوئیچ‌ها وضعیت مکانیزم را به بخش کنترل گزارش می‌دهند.

ایرادهایی که در اثر خرابی بخش مکانیزم دیسک در یک دی وی دی پلیر ممکن است ایجاد شود عبارتند از :

 • بیرون نیامدن بخش سی دی (باز نشدن درب دی وی دی پلیر)
 • باز و بسته شدن درب دی وی دی پلیر
 • نخواندن CD و نمایش عبارت NO DISC

 

تعمیر دی وی دی

 

بخش servo

مدارات الکترونیکی کنترل و فرمان بخش دیسک، مدار سروو (servo). این بخش در دستگاههای قدیمی به صورت یک برد مجزا طراحی و ساخته می‌شد ولی در دستگاههای جدید به صورت بخشی از مین برد دستگاه ساخته می‌شود.

کنترل و تامین ولتاژ موتورهای اسپندل و اسلدر، دریافت پیام از سنسورها، کنترل و بایاس اپتیک بخشی از وظایف بخش سروو (servo) در یک دی وی دی پلیر است.

وظیفه مدار MPEG در دی وی دی پلیر

مدار MPEG وظیفه پردازش اطلاعات دیجیتال و تبدیل آن به سیگنال صدا و تصویر را به عهده دارد. ورودی این بخش اطلاعات دیجیتال خارج شده از بخش سروو (SERVO) و خروجی آن صدا و تصویر قابل انتقال و دیدن و شنیدن است.

با توجه به وظایف مدار MPEG معایب این بخش را هم می توان به شرح زیر نام برد.

 • نداشتن خروجی صدا و یا تصویر
 • قطع شدن خروجی صدا یا تصویر مانند HDMI
 • کار نکردن و یا بد کار کردن کلیه ورودی و خروجی ها

تعمیر دی وی دی , تعمیر تلویزیون

 

ایرادهای متداول در تعمیر دی وی دی پلیر

 1. نخواندن اطلاعات دیسک
 2. باز نشدن درب دی وی دی
 3. باز و بسته شدن درب دی وی دی پلیر
 4. روشن نشدن دی وی دی پلیر
 5. قطع شدن تصویر خروجی
 6. بهم ریختگی اطلاعات صفحه نمایش
 7. قطع شدن صدا در دی وی دی پلیر

چرا دستگاه دی وی دی سی دی CD را نمی خواند؟

شایع ترین ایرادی که در دستگاه های دی وی دی پلیر دیده می شود نخواندن دیسک یا همان نشان ندادن محتویات دیسک است. عدم شناسایی دیسک توسط دی وی دی پلیر در برندها و مدل‌های مختلف با پیام‌ها و نشانه‌های ظاهری متفاوتی اعلام می شود. NO DISC – DISC ERROR – CHECK DISC از جمله پیام‌هایی هستند که وقتی دی وی دی پلیر قادر به خواندن اطلاعات دیسک نباشد نمایش داده می‌شود.

در دی وی دی پلیرهای سونی در این بخش از روش جالبی استفاده شده است : اگر دی وی دی پلیر قادر به شناسایی اطلاعات دیسک نباشد عبارت CAN NOT PLAY نمایش داده می‌شود اما اگر دیسک داخل دستگاه نباشد پیام NO DISC نمایش داده خواهد شد.

قطعه اصلی یک دی وی دی پلیر که اطلاعات دیسک را می‌خواند اپتیکال بلاک است. در بخش آشنایی با اپتیک دی وی دی قطعات مختلف یک اپتیکال بلاک را نام بردیم. در این بخش با وظایف مختلف این اجزاء آشنا می‌شویم تا بهتر بتوانیم در هنگام تعمیر دی وی دی ضعف در عملکرد آنها را شناسایی کنیم. این وظایف عبارتند از :

 • اپتیکال پیکاپ : وظیفه خواندن اطلاعت دیسک را به طور مستقیم بعهده دارد. ساخت نور لیزر و تابش آن به دیسک و دریافت نور برگشتی و انتقال آن به برد سروو وظیفه اصلی این قطعه است.
 • موتور اسپندل : وظیفه چرخش دیسک را برای خوانده شدن اطلاعات بعهده دارد.
 • موتور اسلدر : وظیفه جابجایی اپتیک در نقاط مختلف دیسک را بعهده دارد.
 • لیمیت سوئیچ : باز و یا بسته بودن لیمیت سوئیچ ریست شدن اطلاعات و لودینگ جدید را مشخص می کند.

خرابی و یا ضعف در کارکرد صحیح هر یک از این قطعات باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه می شود و باعث می شود که اطلاعات دیسک به درستی خوانده نشود.

اپتیک دی وی دی

علت باز و بسته شدن درب دی وی دی پلیر چیست؟

در تعمیر دی وی دی معمولا این ایراد به این شکل دیده می شود که پس از قرار دادن سی دی داخل دستگاه و فرمان بسته شدن در، پس از چند لحظه مجددا در باز می شود. با پیشرفت ایراد، حتی وقتی دیسک داخل دستگاه نباشد هم درب دی وی دی باز و بسته می‌شود. این ایراد زمانی ایجاد می‌شود که بعد از بسته شدن درب دی وی دی وارد مرحله خواندن اطلاعات دیسک نشود.

این ایراد به دلایل زیر ممکن است ایجاد شود :

 • خرابی یکی از قطعات مجموعه اپتیکال بلاک که باعث می شود دی وی دی دیسک را نخواند.
 • خرابی قطعات مکانیزم مانند تسمه و چرخ دنده ها که باعث شود مکانیزم بطور کامل بسته نشود.
 • قرار نگرفتن سی دی در محل صحیح که باعث می شود سنسورها به درستی تحریک نشود.

علت روشن نشدن دی وی دی پلیر چیست؟

روشن نشدن دی وی دی پلیر یکی دیگر از ایرادهایی است که ممکن است با آن مواجه شوید.

روشن نشدن دی وی دی پلیر در اکثر موارد بعلت خرابی در دو بخش ایجاد می‌شود :

 1. خرابی برد پاور
 2. خرابی در بخش سیستم کنترل

برد پاور همانطور که از نام آن پیداست وظیفه تامین ولتاژ و تغذیه قسمت‌های مختلف دی وی دی پلیر را بعهده دارد. ولتاژ ورودی آن برق شهری و خروجی آن چند ولتاژ با دامنه و جریان‌های مناسب است. معمولا خروجی برد پاور در دی وی دی پلیرها محدود به 2 یا 3 ولتاژ خروجی می‌شود.

بخش سیستم کنترل در دی وی دی پلیر وظیفه کنترل قسمت‌های مختلف را بعهده دارد. ایجاد حالت استندبای، کنترل برد پاور، کنترل ورودی و خروجی‌ها از جمله وظایف بخش سیستم کنترل یک دی وی دی پلیر است

با توجه به استفاده کمتر از دیسک طی سالهای اخیر اغلب دستگاههای دی وی دی پلیر ممکن است مدتها بدون استفاده باقی بمانند. اگر در مدت های طولانی از دستگاه های دی وی دی خود استفاده نمی کنید آنها را از برق جدا کنید.

دلیل قطع شدن تصویر خروجی دی وی دی چیست؟

دلایل متعددی می‌تواند باعث قطع شدن تصویر خروجی دی وی دی پلیر شما شود. اگر با قطع شدن تصویر خروجی دی وی دی پلیر مواجه شدید ابتدا باید مشخص کنید که دستگاه معیوب شده است یا اینکه اشکال در خارج از دستگاه است.

 1. ابتدا دقت کنید که تلویزیون را در حالت ورودی صحیح قرار دهید.
 2. از سلامت کابل انتقال سیگنال تصویر مطمئن شوید. به گفتن این جمله که تا دیروز سالم بوده اکتفا نکنید.
 3. مطمئن شوید که دی وی دی پلیر شما اطلاعات و محتوای دیسک را خوانده و خروجی تصویر داریم.
 4. در حالت بدون دیسک باید لوگوی دی وی دی پلیر روی تلویزیون نمایش داده شود.

اگر با انجام صحیح همه این اقدامات باز هم خروجی تصویر دی وی دی پلیر شما تصویر ندارد باید از متخصصین تعمیر دی وی دی پلیر کمک بگیرید.

آموزش تعمیر دی وی دی خانگی

لنز خارجی اپتیکال بلاک دستگاه های دی وی دی یکی از قطعات حساس این دستگاه ها است که در مقابل نفوذ گرد و غبار بسیار آسیب پذیر است.

نشست گرد و غبار باعث از کار افتادن یا عملکرد نادرست اپتیک می شود و اطلاعات دیسک به درستی خوانده نمی شود. در ادامه روش صحیح تمیز کردن لنز دی وی دی را به شما آموزش می دهیم :

برای تمیز کردن لنز خارجی از گوش پاک کن و یک قطره آب استفاده کنید. ابتدا غبار لنز را به آرامی با یک گوش پاک کن خشک تمیز کنید سپس از گوش پاک کن مرطوب استفاده کرده و سپس با گوش پاک کن خشک رطوبت باقیمانده را از بین ببرید.

به هیچ وجه از موادی مانند استون ، عطر و ادکلن ، تینر و یا سایر مواد پاک کننده برای تمیز کردن لنز دیوی دی و یا سینمای خانگی استفاده نکنید چرا که موجب آسیب دیدگی شدید لنز می شوید. در این حالت تنها راه تعمیر دی وی دی پلیر تعویض کامل اپتیکال پیکاپ خواهد بود.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ