تعمیر دی وی دی مارشال

تعمیر دی وی دی مارشال بعنوان یکی از بخش های تعمیر دی وی دی، بدلیل موفقیت این برند در بخش فروش دستگاه های دی وی دی پلیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شاید یکی از دلایل خرید محصولات مارشال قیمت پایین تر آن نسبت به سایر برندها بوده باشد اما روش خاص این شرکت در تولید محصولات خود باعث شده تا اکثر مشتریان از خزید خود راضی باشند. مارشال در محصولات خود قطعات غیر ضروری را حذف و مدارات را به ساده ترین شکل طراحی کرده اما در قطعات اصلی از قطعات با کیفیت استفاده نموده که نتیجه آن تولید دستگاه های با کیفیت با قیمتی پایین تر از سایر تولید کنندگان است.

در ادامه به بررسی شرایط مختلف تعمیر دی وی دی مارشال و عیوب متداول و شایع می پردازیم و پروسه تعمیر یکی از مدل های دی وی دی مارشال ME-6067 را بررسی می کنیم.

 

 

تعمیر دی وی دی مارشال

 

همانطور که طراحی بخش های مختلف این دستگاه به ساده ترین شکل ممکن اتفاق افتاده که بعنوان نمونه می توان برد پاور این دستگاه را در نظر گرفت که تنها یک ولتاژ خروجی دارد. قطعات کمتری نسبت به سایر بردهای تغذیه که چندین ولتاژ خروجی برای آنها طراحی می شود دارد و در نتیجه ب داشتن توان تلفاتی پایین تر میزان خرابی کمتری هم دارد.

 

تعمیر دی وی دی مارشال

 

 

در مهمترین بخش دستگاه ( از نگاه تعمیر دی وی دی ) یعنی اپتیکال بلاک از پیکاپ SF-HD850 استفاده شده که کیفیت قابل قبولی دارد و میزان خرابی آن بسیار کم است.

 

تعمیر دی وی دی مارشال

عیوب متداول

 

 

خوانده نشدن سی دی در دستگاه دی وی دی مارشال

شایع ترین ایراد در مجموعه تعمیر دی وی دی مارشال اشکال در خواندن اطلاعات دیسک است. این ایراد در عموم دستگاههای دی وی دی پلیر بیشترین آمار را دارد. اولین قطعه ای که احتمال خرابی آن در این ایراد وجود دارد قطعه اپتیکال بلاک است. مجموعه قطعات اپتیکال بلاک وظیفه خواندن اطلاعات دیسک را بعهده دارد. قطعات مختلف یک اپتیکال بلاک شامل پیکاپ ، موتور اسپندل ، موتور اسلدر و لیمیت سوئیچ می‌شود. مصرف کنندگان این قطعه را به نام لنز دی وی دی می‌شناسند.

در تعمیر اپتیکال بلاک دستگاه های دی وی دی برای کاهش میزان هزینه تعمیرات ابتدا تمام قطعات تست می شوند و اگر قطعه ای غیر از پیکاپ معیوب باشد با تعویض آن در میزان هزینه صرفه جویی می کنند اما اگر پیکاپ ضعیف و یا خراب باشد اپتیکال بلاک را بطور کامل تعویض می کنند.

 

 

تعمیر دی وی دی مارشال

 

روشن نشدن دی وی دی مارشال

روشن نشدن دستگاه دی وی دی پلیر مارشال ممکن است به چند دلیل اتفاق بیفتد که محتمل ترین آنها خرابی برد پاور دستگاه است. معمولا در دستگاههای دی وی دی پلیر برای ارزانتر شدن محصول برخی از قطعات محتفظتی را حذف می‌کنند. این قطعات در شرایط عادی وظیفه‌ای ندارندو کارکرد آنها در شرایطی مانند نوسانات برق است. در شرایط یکسان دستگاههایی که فاقد این قطعات حفاظتی هستند آسیب بسیار کمتری می‌بینند.

در اثر خرابی قطعات مختلف در برد پاور ولتاژهای خروجی این برد دچار اختلال شده و قطعات دستگاه به درستی تغذیه نمی شود. یکی از راههای جلوگیری از خرابی برد پاور دستگاه های دی وی دی ، جدا کردن آنها از برق است. توضیح بیشتر اینکه دستگاه های دی وی دی پلیر به تناسب استفاده ممکن است روزها استفاده نشوند ولی برد پاور و بخش سیستم کنترل دستگاه در حالت استندبای روشن بوده و قطعات آن ممکن است در اثر اتفاقاتی مانند نوسانات برق شهری آسیب ببیند.

  • باز نشدن درب دی وی دی پلیر

یکی از ایرادهای عمومی و شایع در مجموعه تعمیر دی وی دی مارشال باز نشدن درب دی وی دی پلیر است. این اتفاق ممکن است بدلیل خرابی قطعات مکانیکی مانند چرخ دنده و موتورها ایجاد شود و یا در اثر ایجاد اشکال در برد servo که وظیفه تامین ولتاژ موتورها را بعهده دارد.

یکی از اشتباهاتی که مصرف کنندگان در مواجهه با این ایراد انجام میدهند دستکاری دستگاه و وارد کردن فشار به درب بخش دی وی دی است که باعث سرایت ایراد به بخش های دیگر می شود.

آموزش تعمیر دی وی دی مارشال

تعمیر دی وی دی مارشال به مانند هر تعمیر دیگری در بخش الکترونیک کاملا تخصصی است. قیمت پایین‌تر دستگاههای دی وی دی پلیر نسبت به سایر دستگاههای صوتی و تصویری باعث می‌شود تا بسیاری از مصرف کنندگان با مشاهده ایراد در دستگاه خود اقدام به باز کردن و دستکاری آن می‌کنند. مثلا وقتی می‌بینند که دی وی دی آنها در خواندن CD مشکل دارد با این تصور که لنز آن کثیف شده اقدام به باز کردن دستگاه و تمیز کردن لنز خارجی اپتیکال پیکاپ با گوش پاک کن و الکل و یا ادکلن و حتی در مواردی با تینر می کنند. باید بدانید که این اقدام باعث آسیب دیدگی اپتیک دی وی دی شده و حتی در صورت سالم بودن آن را خراب می‌کند.

تمیز کردن صحیح لنز دی وی دی پلیر

اپتیک های جدید به نحوی طراحی می‌شوند که خاک نی‌گیرند با این وجود اگر خواستید لنز دی وی دی خود را تعمیر کنید فقط از یک گوش پاک کن معمولی و یک قطره آب استفاده کنید.

روشن نشدن دی وی دی پلیر

اگر چراغ استندبای دستگاه شما روشن می شود پس لازم نیست دوشاخه آن را تعویض کنید. اگر متوجه سوختن فیوز دستگاه شدید برای تعویض فیوز حتما از فیوز یدکی مشابه فیوز قبلی استفاده کنید. استفاده از سیم بجای فیوز و یا مقادیر بالاتر می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های جدی به دستگاه شما شود.

باز نشدن درب دی وی دی پلیر

یکی از قطعاتی که ممکن است آسیب دیده باشد تسمه بخش مکانیزم است. برای تعویض تسمه‌ها معمولا از شماره فنی آنها استفاده کنید. اگر این شماره را ندارید می توانید از فرمول یک سایز پایین‌تر استفاده کنید. یکی از اشتباهات در این بخش استفاده از تسمه کوچکتر از حد مورد نیاز است که باعث اسیب دیدگی موتور مکانیزم دی وی دی شما می‌شود.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ