تعمیر دی وی دی پلیر سونی

تعمیر دی وی دی سونی یکی از خدمات رایان است. در این نوشته با مراحل مختلف آن در مجموعه تعمیر دی وی دی پلیر رایان آشنا می‌شویم. اما قبل از انکه بخواهیم بحث تعمیرات دی وی دی سونی را آغاز کنیم ابتدا باید کمی با ساختار داخلی آنها آشنا شویم.

یک دستگاه دی وی دی از چند قسمت تشکیل شده است :

 1. برد پاور : ولتاژ کار بخش‌های مختلف را تامین می‌کند.
 2. اپتیکال بلاک : وظیفه خواندن اطلاعات دیسک را بعهده دارد. اکثرا با نام لنز دی وی دی شناخته می‌شود.
 3. برد سروو (servo) : بخش اپتیکال بلاک و مکانیزم اسانسور دیسک را بعهده دارد.
 4. بخش MPEG : پردازش صدا و تصویر خروجی وظیفه بخش MPEG است.
 5. بخش دیسپلی : شامل صفحه نمایش و برد پردازنده اطلاعات این بخش است.

 

 1. تعمیر دی وی دی سونی

این 4 بخش، قسمت‌های یک دی وی دی کلاسیک را تشکیل می‌دهد. در بین آنها بخش اپتیکال بلاک و سپس برد پاور به دلیل ساختار و وظیفه‌ای که دارد بیشترین میزان خرابی را دارد. اما در دی وی دی پلیرهای سونی به دلیل استفاده از قطعات با کیفیت خرابی برد پاور نسبت به سایر برندها خرابی بسیار کمتری دارد.

در عموم دی وی دی پلیرهای سونی که بعد از سال 1380 تولید شده اند و امروز در حال استفاده هستند از اپتیکال بلاک 313 استفاده شده که اپتیک های بسیار با کیفیت بازار امروز و از محصولات تولیدی شرکت سونی است. در سینمای خانگی های با کیفیت و گران قیمت سونی هم از همین اپتیکال پیکاپ استفاده شده است که این مسئله دلیل کارکرد طولانی مدت دستگاههای دی وی دی پلیر سونی را مشخص می کند.

 

 

تعمیر دی وی دی سونی

عیب یابی تعمیر دی وی دی سونی

ایرادهای شایع بر اساس آمار تعمیر دی وی دی سونی عبارتند از :

 1. مشکل نخواندن دی وی دی
 2. باز و بسته شدن درب دی وی دی
 3. روشن نشدن دی وی دی پلیر
 4. قطع شدن تصویر خروجی دی وی دی پلیر

 

علت نخواندن سی دی در دستگاه دی وی دی

شایع ترین ایراد در بین دستگاه های دی وی دی پلیر سونی مانند سایر برندها مشکل نخواندن دی وی دی است. قطعه ای که بیشترین احتمال خرابی را در این ایراد دارد مجموعه قطعات بخش اپتیکال بلاک دستگاه است. این قطعه که عموم مراجعین آن را با نام لنز دی وی دی می شناسند وظیفه خواندن اطلاعات دیسک و انتقال آن به برد سروو (SERVO) را بعهده دارد.

همانطور که گفتیم در عموم دستگاه های دی وی دی سونی که بعد از سال 1380 ساخته شده اند از اپتیکال بلاک 313 استفاده شده است. اپتیک 313 که در چند ورژن مانند KHM-313CAA و  KHM-313CAB ساخته شده، بدلیل کیفیت بسیار بالای ساخت از قابلیت تعمیر پذیری بالایی هم برخودار است.

اپتیک 313 از چند قسمت تشکیل شده است :

 • موتور اسپندل
 • موتور اسلدر
 • پیکاپ
 • لیمیت سوئیچ

در صورت خرابی هر یک از قطعات می‌توان بجای تعویض کامل اپتیک دی وی دی فقط قطعه معیوب را تعویض کرد. با این کار در هزینه تعمیر دی وی دی سونی صرفه‌جویی زیادی می‌شود. اما در صورت ضعیف بودن یا خرابی پیکاپ بهتر است که اپتیکال بلاک به طور کامل تعویض شود.

در دی وی دی پلیرهای سونی وقتی دیسک داخل دستگاه نباشد پیام no disc نمایش داده می شود اما اگر دستگاه قادر به خواندن اطلاعات دیسک نشود پیام CAN NOT PLAY و یا DISC ERROR نمایش داده می شود.

تمیز کردن لنز دی وی دی پلیر

بسیاری از مصرف کنندگان به محض مواجه شدن با این ایراد با این فکر که کثیف شدن لنز دی وی دی بر اثر گرد و خاک ایجاد شده است اقدام به تمیز کردن لنز دی وی دی با الکل و یا مواد مشابه و یا بدتر از آن استفاده از لنز پاک کن می کنند که چیزی جز آسیب دیدگی بیشتر دستگاه نصیب آنها نمی شود.

به دلیل استفاده از روش های خاص در تولید اپتیک ها سالهاست که دیگر غبار گرفتگی لنز های دی وی دی ایجاد نمی شود. بعنوان مثال در اپتیک DBU1 یک کاور برای لنز خارجی اپتیگ طراحی شده است که مانند یک پلک در مواقع بیکاری اپتیک روی لنز خارجی را می‌پوشاند و مانع نشست گرد و غیار روی آن می ‌شود. همچنین در عموم دستگاههایی که در آنها از اپتیک 313 استفاده شده است از یک کاور پلاستیکی برای پوشاندن کل بخش اپتیکال بلاک استفاده شده است.

با وجود همه این موارد اگر به هر دلیل می خواهید لنز دی وی دی خود را تمیز کنید این کار روش صحیحی و اصولی خاصی دارد. برای انجام صحیح این کار در جهت تعمیر دی وی دی سونی نوشته روش صحیح تمیز کردن لنز دی وی دی را مطالعه کنید.

تعمیر دی وی دی سونی در منزل

باز و بسته شدن درب دی وی دی

یکی دیگر از ایرادهای شایع در بین دستگاه های دی وی دی سونی باز و بسته شدن درب دی وی دی پلیر است. ظاهر دقیق این ایراد به این صورت است که با قرار دادن سی دی در دستگاه و فرمان بسته شدن پس از چند لحظه مجددا درب دی وی دی باز می شود.این ایراد یکی از ایرادهای شایع در مجموعه تعمیرات دی وی دی پلیر است که در بین دی وی دی پلیرهای سونی بیشتر دیده می ‌شود.

در واقع بعد از بسته شدن درب دی وی دی دستگاه باید وارد مرحله خواندن اطلاعت دیسک شود و اگر به هر دلیل این مرحله شروع نشود درب دی وی دی مجددا باز می شود. این حالت ممکن است به دلیل خرابی اپتیکال بلاک و یا همان لنز دستگاه ایجاد شود. همچنین اگر دیسک به درستی در محل خوانده شدن قرار نگیرد ایراد باز و بسته شدن درب دی وی دی ایجاد می‌شود.

 

قطع شدن تصویر خروجی

یکی دیگر از ایرادهایی که ممکن است در دستگاه دی وی دی پلیر سونی شما ایجاد شود قطع شدن تصویر خروجی دی وی دی است. ممکن است خروجی دستگاه شما به صورت HDMI و یا AV باشد. قطع شدن تصویر خروجی در هر یک از این دو نوع خروجی ویژگی های خاص خود را دارد و با دیگری کاملا متفاوت است.

اگر با قطع شدن تصویر خروجی دی وی دی پلیر سونی خود مواجه شدید ابتدا باید از سالم بودن کابل های ارتباطی اطمینان حاصل کنید و با این تصور که تا دیروز سالم بوده است از آنها عبور نکنید. می‌توانید کابلها را تعویض کنید و از سلامت آنها مطمئن شوید. اقدام بعدی در تعمیر دی وی دی سونی در ایراد قطع شدن تصویر خروجی بررسی تنظیمات دستگاه است. ممکن است تنظیمات دستگاه به گونه‌ای بهم خورده باشد که یکی از خروجی های تصویر دستگاه فعال باشد. پس همه خروجی ها را چک کنید حتی خروجی کامپوننت.

اگر با کنترل همه این موارد ایراد دستگاه برطرف نشدمی توانید با ریست کردن دی وی دی پلیر سونی همه تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید. اگر مشکل باز هم برطرف نشد راه بعدی استفاده از خدمات مرکز تخصصی تعمیر دی وی دی سونی است.

خاموش شدن دی وی دی پلیر

یکی دیگر از ایرادهایی که ممکن است در دی وی دی پلیر سونی شما ایجاد شود روشن نشدن و یا خاموش شدن دی وی دی پلیر است. روشن نشدن دی وی دی یک ایراد کلی است که می تواند بعلت خرابی قطعات مختلفی در دی وی دی پلیر ایجاد شود.

خرابی برد پاور دی وی دی اولین ایرادی است که ممکن است باعث شود دی وی دی سونی شما روشن نشود. نوسان برق یکی از عواملی است که می تواند باعث آسیب دیدگی پاور دستگاه دی وی دی شما شود. استفاده از حالت استندبای هم علت دیگری است که می تواند سرعت استهلاک دستگاه شما را بالا ببرد. در واقع در حالت استندبای دستگاه ، خاموش کامل نیست و بخشی از قطعات دستگاه مانند برد پاور و بخش سیستم کنترل روشن هستند و کار می کنند و علاوه بر کاهش عمر مفید قطعات آنها در اثر اتفاقاتی مانند نوسانات برق ممکن است آسیب ببینند.

ایراد دیگری که در این بخش باید به آن بپردازیم خاموش شدن دی وی دی پلیر سونی است. این ایراد یکی از ایرادهای کلاسیک و متداول در دستگاههای دی وی دی پلیر سونی است. ظاهر ایراد به این صورت است که وقتی دی وی دی را روشن می کنیم به طور طبیعی روشن می شود اما ممکن است بعد از چند لحظه و یا چند دقیقه خودبخود خاموش شود.

این ایراد که در مجموعه تعمیر دی وی دی سونی با نام ریبوت (reboot) شناخته می شود در ابتدا در فواصل زمانی ایجاد و به تدریج در فاصله های کوتاهتر تکرار می شود و در نهایت به خاموش شدن و روشن نشدن کامل دی وی دی منتهی می شود. معمولا ریبوت شدن دی وی دی پلیر سونی بعلت خرابی برد پاور ایجاد می شود اما به دلیل بی توجهی ممکن است به سرعت باعث خرابی مین برد دی وی دی بشود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ