تعمیر تلویزیون پلاسما الجی سری pj 350

تعمیر تلویزیون پلاسما الجی

سری pj 350

در بخش های مختلف راجع به تلویزیون های پلاسما و تفاوت های ساختاری این تکنولوژی با تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی صحبت کردیم و گفتیم که تفاوت در نوع و ساختار پنل این تلویزیون ها باعث تفاوت کلی ساختار و نحوه کار این تلویزیون ها با led و lcd ها می شود. موارد مختلفی از جمله قیمت مناسب و تمایل بازار به یک مدل خاص گاها باعث می شود که تعداد بسیار زیادی از آن مدل به فروش برسد و این تعدا بالا باعث متمایز شدن آن مدل و برند در بخش خدمات پس از فروش و تعمیرات تلویزیون خواهد شد. سری pj350 که در دو سایز 42 و 50 تولید شده است یکی از مدل هایی است که مجموعه نکات بالا در مورد آن صدق می کند. در ادامه به ایراد های متداول و روند تعمیر تلویزیون پلاسما الجی سری pj 350 می پردازیم:

تعمیر تلویزیون پلاسما الجی

ساختار داخلی تلویزیون پلاسما ال جی سری PJ350 در سایز 42 اینچ

روشن نشدن تلویزیون پلاسما :

همانطور که در بخش های دیگر هم ذکر کردیم خرابی بردهای Y main و X main که در اغلب موارد با ایجاد اتصالی سر راه ولتاژهای اصلی برد پاور ایجاد می شود اصلی ترین ایراد در تلویزیون های پلاسما به شمار می رود و در مجموعه تعمیرات تلویزیون، تعمیرات تلویزیون پلاسما با این دو برد شناخته می شود. در اکثر موارد خرابی یک یا هر دوی این بردها باعث ایجاد حالت پروتکت و ایراد ظاهری روشن نشدن تلویزیون پلاسما می شود. در این حالت بعد از استندبای شدن تلویزیون بعد از اتصال دستگاه به برق و با فرمان روشن شدن رله های بخش پاور وصل می شود که با ایجاد صدای تیک تیک همراه است. با راه افتادن برد پاور و وصل شدن ولتاژهای تولید شده در این برد به بخش های معیوب و مشخص شدن این حالت بوسیله مدارات پروتکتور مین برد دستگاه مجددا فرمان استندبای صادر می کند که باعث می شود تلویزیون مجددا به حالت استندبای برگردد.

نحوه بایاسینگ بردهای ایکس و وای در هر دو سایز 42 و 50 به این ترتیب است که ولتاژهای پاور به Ymain منتقل شده و سپس به برد Xmain منتقل می شود. در واقع برد X از طریق برد Y تغذیه می شود و همین امر گاها سبب می شود که برد Y بدلیل اشکالی که در برد X ایجاد می شود آسیب می بیند. این نکته در تعمیر تلویزیون اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که ممکن است این تاثیر به صورت آنی نبوده و با گذشت مدتی از کار تلویزیون این تاثیر مشخص شده و باعث خرابی مجدد قطعات تعویض شده شود.

تعمیر تلویزیون پلاسما

بردهای X و Y سری PJ در موارد زیادی قابل تعمیر بوده و نیاز به تعویض کامل بردها نیست که این امر برخلاف روند تعمیر تلویزیون پلاسما در نمایندگی های تعمیر تلویزیون که اقدام به تعویض یکباره هر دو برد می کنند بسیار کم هزینه تر است که البته به زمان کافی و قطعات یدکی لازم و نیروی متخصص دارد.

سایر ایرادهایی که ممکن است در تلویزیون پلاسما PJ350  دیده شود اما احتمال ایجاد آنها کمتر است را به صورت اختصاری در ادامه به همراه قطعات مرتبط با آنها ذکر می کنیم:

نویز در تصویر تلویزیون :

بد کار کردن و یا تنظیم نبودن بردهای Y و X و همچنین برد پاور می تواند باعث این اشکال شود.

تعمیر تلویزیون پلاسما الجی

 

خطوط افقی و عمودی روی تصویر :

در تلویزیون های پلاسما خرابی برد بافر می تواند باعث ایجاد خطوط افقی شود که در برخی مدل ها حتی بصورت ایراد متداول به حساب می آید اما خطوط عمودی معمولا بدلیل اشکال در پنل تلویزیون است و برطرف کردن آن در بسیاری مواقع امکانپذیر نیست.

 

تعمیر تلویزیون پلاسما الجی

بر اساس آمار بدست آمده در بخش  تعمیر تلویزیون پلاسما الجی سری pj 350 یکی از علل اصلی خرابی در این سری از تلویزیون های پلاسما، بالا بودن میزان حرارت داخلی قطعات دستگاه و ایجاد cold soldering می شود و زمینه را برای ایجاد ایرادهای دیگر و سوختن قطعات مختلف فراهم می کند. همانطور که بارها تاکید کرده ایم بوسیله رعایت مواردی مانند کم کردن نور زمینه ( در تلویزیون های پلاسما با روشن کردن گزینه energy saving ) و یا خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی حدود دو ساعت به مدت 10 دقیقه و موارد مشابه می توان میزان حرارت تولید شده توسط قطعات را کنترل کرد.

 

 

3 دیدگاه ها

  1. سید امراله کمالی گفت:

    از راهنمایی شما ممنونم بسیار عالی و مفید

  2. طاها گفت:

    سلام درکرج نمایندگی دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ