تلویزیونهای پروجکشن سامسونگ یکی از پرفروشترین محصولات این کمپانی در زمان خود بود. چرا که به دلیل قیمت مناسب و کیفیت قابل قبولی که داشت و با توجه به تبلیغات گسترده سامسونگ توجه تعداد زیادی از مشتریان را به سمت خود جلب میکرد. در بخش خدمات پس از فروش و تعمیرات هم این تلویزیونها نمره قابل قبولی دریافت میکنند چرا که با وجود قیمت پایینتر نسبت به محصولات سونی و پاناسونیک از بازده کاری مناسبی برخوردارند. در ادامه به بررسی تخصصی تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ می پردازیم.

تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

 

عیب یابی تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

ایرادهای عمومی که در مجموعه تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ دیده می‌شود عبارتند از :

  1. روشن نشدن تلویزیون
  2. بهم ریختگی رنگ تلویزیون
  3. جمع شدن کناره تصویر
  4. قطع شدن تصویر

در ادامه به بررسی این ایرادها می‌پردازیم و روش تعمیر تلویزیون در هر ایراد را توضیح می‌دهیم.

روشن نشدن تلویزیون پروجکشن سامسونگ

اولین ایرادی که باید در مجموعه تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ به آن بپردازیم روشن نشدن است. روشن نشدن تلویزیون پروجکشن سامسونگ ممکن است به چند صورت ایجاد شود. ممکن است لامپ پاور روشن شود اما هیچ عکس‌العملی در مقابل روشن کردن نشان ندهد. ممکن است زمانی که تلویزیون را روشن می‌کنیم لامپ پاور چشمک بزند اما تلویزیون روشن نشود. نسبت به این که چه قطعه‌ای در تلویزیون خراب شده است ممکن است ایراد ظاهری روشن نشدن تلویزیون متفاوت باشد.

قطعاتی که معمولا خرابی آنها باعث روشن نشدن تلویزیون پروجکشن سامسونگ می‌شود عبارتند از :

  1. خرابی مدار اسیلاتور H.V
  2. خرابی ترانزیستور خروجی مدار H.V
  3. خرابی مدار کنورجانس
  4. خرابی قطعات بخش پاور

تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

سایه دار شدن تصویر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

این ایراد معمولا به صورت ایجاد سایه‌های سبز و آبی و قرمز در تصویر دیده می‌شود. این ایراد مختص تلویزیون‌های پروجکشن است و در تکنولوژیهای دیگر تولید تلویزیون ایجاد نمی‌شود. برای اینکه دلیل ایجاد ایراد سایه دار شدن یا بعبارت دیگر دو تایی شدن تصویر تلویزیون پروجکشن را متوجه شویم بهتر است ابتدا کمی با روش کار تلویزیون پروجکشن آشنا شویم.

تصویر نهایی در تلویزیون پروجکشن از تطابق (روی هم افتادن) سه تصویر ایجاد می‌شود. این 3 تصویر که در 3 لامپ تصویر مجزا تولید می‌شوند به سه رنگ اصلی (سبز ، آبی و قرمز) هستند. این سه تصویر روی یک آینه با هم منطبق شده و از پشت به صفحه اصلی تلویزیون تابانده و قابل مشاهده می‌شوند.

برای تطابق دقیق رنگها در تلویزیونهای پروجکشن از مدار همگرایی (CONVERGENCE) استفاده می‌شود. مدار کنورجانس با استفاده از سیم پیچ‌های خاصی به نام یوک (YOKE)  رنگها را جابجا کرده و کاملا روی هم منطبق می‌کنند. از کار افتادن و یا ضعف در عملکرد مدار کنورجانس باعث ایجاد ایراد بهم ریختگی رنگ یا همان سایه دار شدن تصویر می‌شود.

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

قطع شدن تصویر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

ایرادی دیگری که در بحث تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ باید بررسی کنیم قطع شدن تصویر است. در این ایراد تصویر تلویزیون قطع می‌شود اما پخش صدا و سایر عملکردهای تلویزیون مانند تعویض کانال و … به طور طبیعی انجام می‌شود.

ایراد قطع شدن تصویر تلویزیون پروجکشن معمولا بعلت خرابی تعدادی از قطعات مدار هوریزنتال ایجاد می‌شود. در رفع این ایراد باید دقت شود که همه قطعات معیوب و نیمه معیوب تعویض شود. چون ممکن است تعدادی قطعه نیمه خراب وجود داشته باشد و عدم تعویض آنها باعث برگشت ایراد بعد از مدتی شود.

جمع شدن تصویر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

آخرین ایرادی که در بحث تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ ممکن است با آن مواجه شویم جمع شدن کناره های تصویر است. این ایراد معمولا به صورت قوس برداشتن سمت چپ و راست تصویر تلویزیون ایجاد ظاهر می‌شود. به همین دلیل این ایراد را در مجموعه تعمیرات تلویزیون با نام east/west نامگذاری کرده‌اند. در مجموعه تعمیرات تلویزیون‌های پروجکشن ایراد east/west فقط در تلویزیون‌های سامسونگ دیده می‌شود.

صاف (FLAT) بودن صفحه نمایش باعث می‌شود که تصویر ایجاد شده در لامپ‌های تصویر از دو طرف جمع شده باشد. یک مدار تقویت کننده این ایراد را در تلویزیون‌های CRT و پروجکشن رفع می‌کند. در صورت از کار افتادن و یا ضعف در عملکرد این مدار تصویر تلویزیون به صورت هلالی جمع شده (قوس دار) دیده می‌شود.

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ

تنظیمات رنگ تلویزیون پروجکشن سامسونگ

همانطور که گفتیم تصویر تلویزیون پروجکشن نیاز به ایجاد همگرایی دارد. سه تصویر ایجاد شده در سه لامپ تصویر دستگاه برای اینکه کاملا منطبق بر یکدیگر شوند از مدار خاصی با نام کنورجانس کمک گرفته می شود.سیم پیچ های خاصی در اطراف لامپ تصویر قرار داده می‌شود و با کنترل جریان آنها اشعه ایجاد شده بوسیله لامپ تصویر در جای درست خود هدایت می شود.

برای تنظیم کنورجانس تلویزیون پروجکشن سامسونگ ابتدا باید به بخش سرویس کنورجانس وارد شوید. برای این منظور ابتدا دکمه mute را روی کنترل دستگاه فشار داده و سپس عدد 183 را وارد کنید. اگر عملیات درست انجام شده باشد منوی خاصی ظاهر می شود که می توانید سه رنگ اصلی را انتخاب و با استفاده از مدار شطرنجی شکل ظاهر شده آن را تنظیم کنید.

سه رنگ سبز ، آبی و قرمز بوسیله اعدا 7 ، 8 و 9 انتخاب می شوند و سپس بوسیله کلیدهای + و – ولوم و کانال می توانید در محورهای افقی و عمودی آنها را حرکت دهید. تنظیم دقیق بخش کنورجانس که به صورت نرم افزاری انجام می شود حتما باید در انتهای تعمیر تلویزیون پروجکشن سامسونگ انجام شود که در نوشته ای دیگر به تفضیل به آن می‌پردازیم. از این تنظیم می‌توانید برای بهبود کیفیت تصویر در فواصل زمانی سه ماه یکبار استفاده کنید.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ