پاناسونیک در طراحی های خود بالاترین استانداردهای موجود را رعایت می کند و به همین دلیل تعمیر تلویزیون پاناسونیک از تخصصی‌ترین زیر گروههای مجموعه تعمیرات تلویزیون می باشد. در این مقاله همراه متخصصین تعمیرات تلویزیون پاناسونیک مجموعه رایان مشکلات رایج در بین تلویزیون‌های پاناسونیک و راه حل‌های آنها را بررسی می‌کنیم.

پاناسونیک سرمایه گذاری قابل توجهی در بخش تحقیق، توسعه و پیشرفت تلویزیون‌های پلاسما داشته است. در بخش تولید هم بیشترین تعداد تلویزیون‌های تولید شده، از نوع پلاسما بوده است. با توجه به این موضوع در بخش بررسی تعمیر انواع تلویزیون پاناسونیک، از بررسی تعمیرات تلویزیون پلاسمای پاناسونیک و نحوه عیب یابی و مراحل تعمیر آنها شروع می‌کنیم.

 

 

تعمیر تلویزیون پاناسونیک

 

اولین قدم در مجموعه تعمیرات تلویزیون در برندهای مختلف انجام مشاوره دقیق است. لازمه یک مشاوره دقیق و تخصصی تعیین مدل کد دستگاه و نشانه‌های ظاهری ایراد ایجاد شده است. مدل کد تلویزیونهای پاناسونیک با پیشوند TH و TX شروع می شود و سپس سری تولید ، اینچ دستگاه و ورژن ساخت قید می شود بعنوان نمونه  TH-P50S10 تلویزیون پلاسما پاناسونیک در سایز 50 اینچ ، سری S و ورژن 10 می‌باشد.

آشنایی با سیستم عیب یابی در تعمیر تلویزیون پاناسونیک

پاناسونیک در عموم تلویزیونهای خود از سیستم عیب‌یاب داخلی استفاده کرده است. روش کارکرد این سیستم که شباهت زیادی به سیستم self check سونی دارد به این صورت است که در صورت ایجاد خرابی در هر یک از بردها و یا قطعات دستگاه سیستم عیب یاب دستگاه فعال شده و تلویزیون را خاموش کرده، سپس چراغ جلوی دستگاه شروع به چشمک زدن می کند. تعداد چشمک زدن تلویزیون پاناسونیک محدوده خرابی و قطعات معیوب را مشخص می‌کند.

به بیان ساده تر وقتی تلویزیون روشن می کنیم اگر ایرادی داشته باشد مجددا خاموش می شود و چراغ جلوی دستگاه شروع به چشمک زدن می کند. تعداد چشمک‌ها به ما می‌گوید کدامیک از قطعات تلویزیون خراب شده است.

بعنوان نمونه در نظر بگیرید که در یکی از مدل های تلویزیون پلاسما پاناسونیک برد scan دستگاه دچار خرابی شود. در این حالت بعد از اینکه تلویزیون را روشن می کنیم چراغ پاور تلویزیون چند بار چشمک سبز می‌زند اما بجای آنکه تصویر تلویزیون ظاهر شود، تلویزیون خاموش شده چراغ جلوی تلویزیون شروع به چشمک زدن می کند. بعد از 7 بار چشمک زدن، لامپ پاور تلویزیون پاناسونیک برای 2 ثانیه خاموش شده و سپس مجددا 7 بار چشمک می‌زند. این تکرار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون پاناسونیک تا خاموش کردن تلویزیون و یا جدا کردن دستگاه از برق ادامه دارد.

 

تعمیر تلویزیون پاناسونیک

بر اساس استاندارد تعمیرات تلویزیون پاناسونیک تعداد چشمک ها منحصر به نوع بوده و در هر مدل تعداد چشمکها و محدوده ایراد معادل آن،اختصاصی است و  با دستگاه دیگر فرق می کند و باید با توجه به نقشه فنی همان مدل بررسی شود. البته عیوبی هستند که در چارچوب عیب یابی دستگاه نیستند و در صورت ایجاد اینگونه ایرادها باید بر اساس چارت کلی تعمیر تلویزیون پاناسونیک عمل شود.

اولین قدم در بخش تعمیر تلویزیون پاناسونیک (روشن نشدن و چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون پاناسونیک) شمارش صحیح چشمک ها و ارائه آن همراه مدل دستگاه به مرکز تعمیر تلویزیون پاناسونیک است. متخصصین تعمیرات تلویزیون پاناسونیک با مراجعه به نقشه فنی هر دستگاه و تطبیق تعداد چشمک‌ها، ایراد دستگاه به همراه توضیحات لازم را به شما ارائه خواهند داد.

جدول ارور تلویزیون پلاسما پاناسونیک

با دید کلی به جدول عیب یابی تلویزیون پلاسما پاناسونیک در مدل‌های مختلف می‌توان جدول زیر را بعنوان یک جدول عمومی که در مدل‌های مختلف کارایی دارد در نظر گرفت.

 

تعداد چشمک‌ها برد و یا قطعات معیوب مدل‌هایی که این ایراد در آنها شایع است
1 چشمک A Board (مین برد) TH-P42C10

TH-P42S10

TH-P50C10

TH-P50S10

TH-P50X10

 2 چشمک P Board (برد پاور)

D Board (برد دیجیتال)

3 چشمک D Board (برد دیجیتال)
4 چشمک SC Board

SS Board

5 چشمک SC Board
6 چشمک SC Board

SS Board

7 چشمک SC Board

SU Board

SD Board

TH-P42VT30

TH-P50VT30

TH-P55VT30

TH-P50ST30

TH-P50U20

TH-P46U20

و ….

8 چشمک SS Board
10 چشمک AG Board (برد پاور)

A BOard (مین برد)

 TH-P42S10R

TH-P50A10R

TH-P42PV60

TH-P50PV60

11 چشمک DC FAN

 

TH-P50V10R

TH-P58PY800

TH-P50PY800

TH-P50PV700

TH-P50PV600

TH-P50PV500

TH-P42PY800

TH-P42PV700

TH-P42PV600

TH-P542PV500

TH-P42G10R

 

12 چشمک Audio problem

Speaker problem

TH-50PV70

TH-42PV700

TH-42PV70

TH-42PV7

13 چشمک A Board

(CPU IC)

 

14 چشمک A Board

(CPU IC)

(HDMI IC)

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ