تعمیر اپتیک

شایع ترین ایرادی که در دستگاه‌های سینمای خانگی و دی وی دی پلیرها ایجاد می شود خرابی اپتیکال بلاک است. در ادامه ضمن معرفی چند اپتیک پر استفاده، روش های تعمیر اپتیک را بررسی می کنیم

اپتیکال بلاک به مجموعه قطعاتی گفته می شود که وظیفه خواندن مستقیم اطلاعات دیسک را انجام می‌دهد. معمولا قطعات این مجموعه شامل موتورهای اسپندل ، اسلدر ، لیمیت سوئیچ و اپتیکال پیکاپ می شود. اصلی ترین قطعه این مجموعه اپتیال پیکاپ و یا همان اپتیک است که معمولا به نام لنز در بین مصرف کنندگان شناخته می شود.

اپتیکال پیکاپ یا همان اپتیک در واقع همان وظیفه‌ای را انجام می‌دهد که هد های صوتی و تصویری در نوار کاست و ویدئو انجام می‌دادند. با این تفاوت که تماس مستقیم حذف شده و اطلاعات آنالوگ جای خود را به اطلاعات دیجیتال داده است.

قبل از آنکه بخواهیم راجع به تعمیر اپتیک صحبت کنیم ابدا باید بدانیم که یک اپتیکال بلاک چگونه کار می کند. اگر بخواهیم به بیان ساده روش کار یک اپتیک را بررسی کنیم باید بگوییم که ابتدا اطلاعات به صورت خراش های میکرو میلیمتری روی سطح نقره دیسک ایجاد می شود. اپتیک نور خاصی را به این سطح می تاباند و برگشت آن را با اصل آن نور مقایسه می کند. اختلاف خروجی اطلاعاتی است که باعث تغییر نور برگشتی می شود. این اطلاعات پردازش شده و از دیجیتال به آنالوگ تبدیل و صدای و تصویر اولیه ایجاد می شود.

انواع اپتیک

معمولا در برندهای مختلف تولید کننده دستگاههای صوتی و تصویری مدل های مختلف اپتیک استفاده می شود. برخی اپتیک هایی که بیشترین استفاده را در دستگاه های سینمای خانگی و دی وی دی پلیر دارند عبارتند از : 313 – DL3 – 5FV – DBU1 – HD850

در ادامه روش تعمیر چند اپتیک پر استفاده را توضیح می دهیم :

تعمیر اپتیک 313

نام کامل آن KHM-313 است و در دو نوع CAA و CAB توسط شرکت سونی تولید و در عمدتا در دستگاه های همین برند هم استفاده شده است. بسیار با کیفیت است و بعلت ساختار خاص دستگاه های سینمای خانگی سونی که دارای کاور محافظ است در مقابل گرد و غبار بسیار مقاوم است.

خرابی اپتیک 313 گاهی به صورت قطع شدن بخش DVD اپتیک ایجاد می شود به نحوی که توانایی خواندن اطلاعات دیسک های DVD را از دست می دهد. در این حالت تعمیر اپتیک امکانپذیر نیست و تنها راه تعمیر سینمای خانگی معیوب تعویض کامل اپتیک است.

اپتیک 313 به دلیل کیفیت بالایی که دارد قابیل تعمیرپذیری زیادی دارد. غیر از تمیز کردن لنز خارجی اپتیک که در نوشته دیگری نحوه صحیح آن را توضیح دادیم می توان اجزاء داخلی آن را هم باز کرد و در صورت نفوذ گرد و غبار تمیز کرد.

معمولا از الکل ایزوپروپیل برای این منظور استفاده می شود و باید رطوبت الیجاد شده حتما از بین برود تا اشکالی ایجاد نکند.

تعمیر اپتیک

اپتیک 313

تعمیر اپتیک 5FV

5FV که در چند ورژن مانند 5FV1 – 5FV2 … 5FV6  تولید شده است بیشترین استفاده را در دستگاه های سینمای خانگی و دی وی دی پلیر ال جی دارد. خرابی آن به صورت نخواندن دیسک و یا خواندن بخشی از اطلاعات و گیر کردن ظاهر می شود.

معمولا خرابی موتور های اسپندل و اسلدر در اپتیک های مجموعه 5FV کمتر اتفاق می افتد اما حتما و قبل از هر اقدام دیگری و حتی در زمان تعویض اپتیک هم حتما باید از سلامت موتورهای اسپندل و مخصوصا اسلدر مطمئن شد.

تعمیر اپتیک

اپتیک 5FV

تعمیر اپتیک DL3

یکی از اپتیک های قدیمی است و بیشترین استفاده را در بین برندهای مختلف در محصولات سامسونگ دارد. بعلت عمر بالایی که دارد معمولا با غبار گرفتگی همراه است و همچنین خرابی موتور اسلدر در این اپتیک زیاد دیده می شود.

موتور اسلدر در اپتیک DL3 از نوع خاصی استفاده شده که در صورت استفاده قطعه غیر فابریک در خواند اطلاعات با سختی همراه خواهد بود.

تعمیر اپتیک

اپتیک DL3

گروه تخصصی رایان یکی از مراکز فعال و اصلی در بخش خدمات تعمیر دی وی دی پلیر و سینمای خانگی است. تعمیر اپتیک و تعویض انواع اپتیک های اصلی و اورجینال برندهای مختلف بخشی از خدمات این مجموعه است.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه های مختلف می توانید مدل دستگاه را به همراه عبارت تعمیر سینمای خانگی و یا تعمیر دی وی دی جستجو کنید. در صورت عدم دریافت نتیجه کافی با بخش مشاورین تعمیرات رایان تماس بگیرید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ