تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون LED و LCD

آبخوردگی پنل تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی معمولا در دو حالت ایجاد می شود یکی در هنگام بازی کودکان و دیگری در هنگام تمیز کردن تلویزیون که در هر دو حالت آب یا مایع تمیز کننده که روی پنل تلویزیون پاشیده شده به مقدار بسیار کم از فاصله بین صفحه نمایش و قاب تلویزیون وارد شده و با توجه به قرار گرفتن فلت های منتقل کننده تصویر و برد آدرس در بخش پایینی دستگاه با ایجاد اتصال بین پین های فلتهای منتقل کننده اطلاعات تصویر که ارتباطهای میلی متری و میکرومیلی متری با هم دارند باعث آسیب رسیدن به مجموعه پنل تلویزیون می شود. در ادامه به بررسی مراحل مختلف تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون می پردازیم :

 

 

تعمیر پنل تلویزیون ال ای دی و ال سی دی

اطلاعات تصویردر چند مرحله پردازش می شود و در آخر توسط چند کانال ارتباطی که فلت نامیده می شود به پنل (صفحه نمایش) منتقل می شود ، این فلتها که ولتاژ کار پنل تلویزیون و اطلاعات تصویر را منتقل می کنند عایق هستند اما در محل اتصال به برد آدرس ( آخرین برد که اطلاعات تصویر از آن به صفحه نمایش منتقل می شود) این پوشش عایق وجود ندارد و مایع نفوذ کرده به داخل تلویزیون در اینجا باعث اتصال مدارات مختلف به هم می شود و به غیر از خرابی های الکترونیکی باعث ایجاد جرقه و سوختگی فیزیکی و سولفاته شدن مدارات می شود.

هر فلت وسیله انتقال یک نوار عمودی از تصویر است و این نوار به تعداد زیادی خط تقسیم می شود ورسیدن مایعات که رسانا هستند به پنل که به اصطلاح آبخوردگی پنل تلویزیون نامیده می شود ممکن است عیوب متفاوتی را ایجاد کند که در ادامه تعدادی از آنها را به تصویر می کشیم:

 

 

تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون

اگر آبخوردگی تلویزیون در حالت خاموش اتفاق افتاد بهترین حالت روشن نکردن تلویزیون است اما اگر تلویزیون روشن شد و آبخوردگی باعث ایجاد ایراد شد هم هراندازه تلویزیون زمان کمتری کار کند آسیب کمتری به دستگاه وارد می شود و تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون هزینه کمتری دارد.

تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون

برای تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون ، ابتدا باید فلتهای آسیب دیده را بررسی و قابلیت ترمیم و یا نیاز به تعویض آنها را مشخص کرد و فلتهایی را که آسیب کمتری دیده اند را تعمیر و در صورت نیاز تعویض کرد. البته این تاکید بر بررسی و دقتی که در تعویض یا تعمیر به آن اشاره می کنیم بدلیل ظرافت بسیار زیاد این بخشها است به طوری که در اتصال فلتها به پنل در میلیمتر 20 کانال ارتباطی وجود دارد که ممکن است تعدادی آسیب دیده و تعدادی سالم باشند.

 

تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون led

در صورتی که فلتهای آسیب دیده قابلیت تعمیر نداشته باشند و یا آسیب دیدگی طوری باشد که بعد از تعمیر ایراد به طور کامل برطرف نشود (مثلا تصور خط رنگی داشته باشد) باید فلت معیوب تعویض شود که این تعویض نیازمند داشتن دستگاه وکیوم پرس و لوازم خاص و از همه مهمتر داشتن دقت و ظرافت کاری است.

بعضی مواقع آبخوردگی پنل تلویزیون باعث خرابی برد درایور اطلاعات تصویر که با نام TFT یا T CON آن را می شناسیم می شود که خرابی این برد هم در نوع خود بسته به برند و مدل دستگاه عیوب مختلفی از خرابی تصویر تا روشن نشدن دستگاه را در تلویزیونهای مختلف ایجاد می کند .برای نمونه تلویزیون ال ای دی سونی با مدل KLV-46EX720 عموما در هنگام آبخوردگی دچار خرابی برد T CON می شود و در اثر خرابی این برد دستگاه روشن نمی شود.

به دلیل تخصصی بودن مطالب تنها بخش بسیار کمی از اطلاعات تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون ها را در این فرصت اندک می توان منتقل کرد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی حتما با بخش مشاوره تماس حاصل نموده و یا از طریق راههای ارتباطی مختلف با ما تماس بگیرید.

 

جلوگیری از آبخوردگی تلویزیونهای LED و LCD

 

کمپانی های مختلف تولید کننده تلویزیون در بسیاری مواقع نسبت به ضعف های پیدا شده در محصولات خود عکس العمل نشان می دهند و با ایجاد تغییر در نوع طراحی آن ضعف را برطرف کرده و حتی در بعضی مواقع نسبت به جبران خسارت دستگاههای آسیب دیده اقدام می کنند.

در بخش تولید تلویزیون اما تا به امروز که چندین سال از شروع پیدایش آبخوردگی تلویزیونهای جدید می گذرد متاسفانه اقدام خاصی از طرف هیچ یک از تولید کنندگان انجام نشده و فقط در تعدادی از مدلها شاهد تغییر در نوع قرار گیری فلتهای منتقل کننده اطلاعات هستیم اما این تغییر صرفا بدلایل دیگری غیر از جلوگیری از ایجاد آبخوردگی در تلویزیون و بیشتر بعلت ویژگیهای طراحی و نحوه چینش قطعات تلویزیون بوده است.

 

هرچند اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از آبخوردگی پنل تلویزیون ارجحیت دارد اما اگر این اقدام را نوشداروی بعد از مرگ سهراب ننامیم باید بگوییم که تمامی تلویزیونهایی که برای تعمیر آبخوردگی پنل تلویزیون به گروه رایان مراجعه می کنند بعد از انجام تعمیر تلویزیون آبخورده محل نفوذ مایعات به پنل تلویزیون بوسیله چسبهای خاص پوشانده شده تا حتی در صورت بی مبالاتی مصررف کننده و نفوذ مایعات به داخل تلویزیون به بخشهای داخلی آسیبی نرسد.

جهت جلوگیری از آبخوردگی تلویزیونهای LED و LCD نکات زیر را رعایت کنید :

  • از اسپری کردن مایع پاک کننده روی صفحه تلویزیون اکیدا خودداری کنید.
  • از قرار دادن مایعات در نزدیک تلویزیون خودداری کنید.
  • درصد زیادی از تلویزیون های آبخورده در هنگام بازی کودکان آسیب دیده اند: مراقبت های لازم را انجام دهید.

 

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ