از روش تعمیر بک لایت تلویزیون چه می دانید؟

روش تعمیر بک لایت

 

قبل از آشنایی با روش تعمیر بک لایت یا یادگیری تنظیم این قسمت باید ابتدا بدانید بک لایت چیست؟ بک لایت یکی از اصلی ترین قطعه های تلویزیون است که نور مورد نیاز برای به نمایش گذاشتن تصاویر را تامین می کند. در واقع تصویر تلویزیون بوسیله بک لایت یا نور زمینه روشن شده و قابل دیدن می‌شود. بدون نور زمینهه، تصویر وجود دارد اما تاریک است و قابل دیدن نیست. ابتدا برای ساخت این قطعه از لامپ های فلورسنت استفاده می کردند. اما حالا لامپ های LED جایگزین این دسته از لامپ ها شده اند. لامپ های LED در فواصل مشخص پشت پنل تلویزیون قرار دارند تا با تابش نور روی تصویر، تصویر برایتان قابل نمایش باشد.

 

راهکارهای افزایش طول عمر بک لایت

با رعایت نکات گفته شده در موارد زیر به افزایش عمر بک لایت تلویزیون خود کمک کنید:

 • کاهش میزان نور بک لایت تلویزیون با مراجعه به تنظیمات تلویزیون
 • بعد از هر با استفاده حدود دو الی سه ساعت، سعی کنید تلویزیون را خاموش کنید و صبر کنید حدود 10 الی 15 دقیقه لامپ های بک لایت استراحت کنند.
 • روشن کردن گزینه صرفه جویی در انرژی یا همان energy saving

 

افزایش طول عمر بک لایت

افزایش طول عمر بک لایت

تنظیم نور پس زمینه تلویزیون در راستای افزایش عمر بک لایت

همانطور که متوجه شدید، بک لایت همان نوری است که در پشت پس زمینه روی تصویر تلویزیون می تابد و باعث می شود شما از تماشای تصویر شفاف و واضح لذت ببرید. حال برای کنترل این نور می توانید به قسمت منو تنظیمات بروید که با دو گزینه نور پس زمینه و صرفه جویی در مصرف انرژی روبرو می شوید.در منوی تنظیمات اکثر برندها و مدل‌ها یک گزینه تنظیم میزان نور بک لایت در بخش تنظیمات تصویر وجود دارد. گزینه دیگری که می توانید برای کاهش نور زمینه تلویزیون از آن استفاده کنید گزینه صرفه جویی انرژی است که در واقع مصرف انرژی را در دستگاه شما مدیریت می‌کند. تاثیر اصلی این تنظیم روی کاهش بک لایت تلویزیون است.

خیلی از مصرف کنندگان برای داشتن بهترین و باکیفیت ترین تصویر مقدار نور بک لایت را در بالاترین سطح قرار می دهند. اما این گزینه باید متناسب با نور فضا انتخاب شود و ثابت ماندن در حداکثرترین حالت باعث کاهش عمر بک لایت می شود. وقتی بک لایت تلویزیون در حالت حداکثر قرار می‌گیرد لامپ‌های بک لایت با بالاترین توان ممکن کار می‌کنند. در اثر این مقدار فعالیت میزان بالایی حرارت تولید می‌شود که دفع آن با توجه به ساختار تلویزیون‌های ال ای دی یکی از مشکلات طراحی تلویزیون‌های جدید است.

 

بیشتر بخوانید : عمر بک لایت تلویزیون

 

تشخیص زود هنگام خرابی بک لایت

برای این که خیلی زود به خرابی بک لایت پی ببرید تنها لازم است به تصویر تلویزیون دقت داشته باشید. مشاهده تیرگی صفحه نمایش و یا کم نور شدن آن یکی از دلایل اصلی خرابی بک لایت است. در این مواقع با نزدیک شدن به تلویزیون کاملا می توانید تصویر را مشاهده کنید تنها عیب آن نبودن نور است. دیگر نشانه های خرابی بک لایت شامل موارد زیر است:

 • قطع و وصل شدن تصویر، به اصطلاح چشمک زدن
 • ظهور لکه های سیاه رنگ
 • خاموش شدن تلویزیون به صورت ناخودآگاه، بلافاصله بعد از به نمایش گذاشتن لوگو حین روشن کردن آن
 • ظاهر شدن نقاط روشن در تصویر تلویزیون
 • خاموش شدن تلویزیون بدون هیچ علتی بلافاصله بعد چند دقیقه کار کردن

 

تشخیص خرابی بک لایت

تشخیص خرابی بک لایت

عدم مشاهده خرابی بک لایت بعد از تعمیر آن

یکی از مشکلات رایج هنگام تعمیر این قطعه خرابی مداوم بک لایت است. خیلی از مصرف کنندگان از خرابی زودهنگام بک لایت بلافاصله بعد از تعویض آن شکایت می کنند. اگر شما هم با مشکل خرابی این قطعه مواجه شدید برای تعمیر آن به صورت دقیق و بدون مشکل حتما به نکات گفته شده در موارد زیر دقت کافی داشته باشید:

 • استفاده از باکیفیت ترین قطعه یدکی در تعمیرات بک لایت تلویزیون
 • کاهش ولتاژ پاور تلویزیون که با نام اصلاحیه بک لایت معروف است
 • عدم استفاده از بالاترین میزان نور بک لایت در استفاده از تلویزیون
 • ایجاد اتصال کافی بین لامپ‌های بک لایت و شاسی اصلی تلویزیون برای انتقال بهتر حرارت

تعمیر بک لایت تلویزیون یکی از بخش‌های تعمیر تلویزیون است که سلیقه و دقت تعمیرکار تلویزیون در آن از اهیت بالایی برخوردار است. حسن سلیقه و تمرکز بالای تعمیرکار تاثیر زیادی در همه بخش‌ها و مراحل تعمیر بک لایت از باز کردن پنل و صفحه نمایش تلویزیون تا چسباندن لامپ‌های بک لایت تلویزیون دارد. در بخش تعمیرات تلویزیون مجموعه رایان تلویزیون‌های زیادی را دیده‌ایم که در اثر بی‌دقتی در بخش مونتاژ بک لایت تنها چند ماه پس از تولید تلویزیون دچار مشکل شده‌اند.

 

بیشتر بخوانید : بک لایت تلویزیون چیست؟ همه چیز در مورد تعمیر بک لایت تلویزیون

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ