بک لایت ال جی 42 lb

بک لایت ال جی 42 lb یکی از موارد پرمراجعه در مجموعه تعمیر تلویزیون ال جی است. در این نوشته به بک لایت ال جی 42 lb و ایرادهای مختلفی که در آن ایجاد می شود و همچنین روش‌های تعمیر آن به صورت اختصاصی می پردازیم.

بک لایت ال جی 42 lb از نوع شاخه‌ای (DIRECT) و از 32 عدد لامپ در 4 ردیف 8 تایی تشکیل شده است. هر خط از دو نیم خط A و B تشکیل می شود.

بک لایت ال جی 42 lb

بک لایت تلویزیون ال جی 42 lb

شایع ترین ایرادهایی که در بک لایت ال جی 42 lb دیده می شود عبارتند از :

  1. قطع شدن تصویر تلویزیون درحالیکه صدا دارد

  2. پرش تصویر تلویزیون ال جی (چشمک زدن تصویر)

  3. لکه های تاریک و سیاه شدن تصویر تلویزیون

  4. ایجاد نقاط نورانی و لکه های سفید در تصویر تلویزیون

برای درک بهتر ایرادهای مختلف بک لایت بهتر است ابتدا با وظیفه و نوع عملکرد بک لایت در تلویزیون های LED آشنا شویم. نور بک لایت در پشت صفحه نمایش  تولید شده و باعث روشن شدن تصویر و قابل دیده شدن آن می‌شود. با توجه به این توضیح هر ایرادی که در کیفیت نور بک لایت ایجاد شود به طور مستقیم در کیفیت تصویر اثر می‌گذارد. مثلا قطع شدن نور بک لایت در یک بخش باعث تاریک شدن تصویر در همان بخش از تصویر می‌شود.

در ادامه هر یک از این ایرادها را به طور کامل بررسی می کنیم و راه حل تعمیر تلویزیون ال جی در مواجهه با هر ایراد را توضیح می دهیم:

علت قطع شدن تصویر تلویزیون درحالیکه صدا دارد چیست ؟

پیش از این با نور زمینه یا همان بک لایت و نقش آن در ایجاد تصویر تلویزیون های led آشنا شدیم. قطع شد نور بک لایت باعث می شود که تصویر تلویزیون دیده نشود.

در بک لایت ال جی 42 lb لامپ ها به صورت مداربندی سری قرار گرفته اند و قطع شدن حتی یک لامپ می تواند باعث قطع شدن تصویر تلویزیون شود. معمولا در این حالت برای لحظه اول جریان در بخشی از مدار لامپ ها برقرار می شود و تصویر برای چند لحظه ظاهر می شود. در این حالت لوگوی ال جی دیده می شود اما پس از آن تصویر قطع می شود اما پخش صدا ادامه دارد.

بک لایت ال جی 42 lb

لامپ بک لایت تلویزیون ال جی 42 lb

علت پرش تصویر تلویزیون ال جی

همانطور که گفتیم مدار بندی سری در بک لایت ال جی 42 lb باعث می شود خرابی یک لامپ باعث سرایت ایراد به همه مدار شود.

در این حالت اگر یکی از لامپ ها نیمه خراب شود یعنی در یک لحظه جریان را عبور دهد و در لحظه دیگر قطع شود. در واقع به صورت یک کلید خودکار عمل کرده و نور بک لایت را به صورت لحظه ای قطع و وصل می کند. در این حالت تصویر تلویزیون هم به صورت چشمک زن دیده می شود. این ایراد در سایز 47 اینچ مدل LB بیشتر دیده می‌شود.

لکه سفید در تصویر تلویزیون ال جی

نور لامپ های ال ای دی به صورت مستقیم تابیده می شود ولی در بک لایت تلویزیون نیاز به نور ملایم و پخش شونده داریم. برای ایجاد پخش نور لامپ ها از منشورهای خاصی استفاده می‌شود. با قرار گرفتن منشور روی لامپ‌های بک لایت نور آنها ملایم شده و بجای تمرکز در یک نقطه، در سطح تصویر پخش می‌شود.

اگر به هر دلیلی منشور لامپ های بک لایت برداشته شود نور لامپ ال ای دی به صورت مستقیم و تیز به صفحات رفلکتور می تابد و باعث دیده شدن نقاط نورانی سفیدتر از بقیه نقاط تصویر دیده می شود.

اصلی ترین دلیل افتادن منشور لامپهای بک لایت ال جی 42 lb را باید در فرسودگی لامپها دانست. منشورها بوسیله چسب خاص در محل خود چسبانده می شود اما به مرور زمان و در اثر عوامل تسریع کننده مانند گرمای لامپ ها چسب جدا شده و باعث افتادن منشورها می شود.

نقطه نورانی در تصویر تلویزیون ال جی

لکه سفید در تصویر تلویزیون ال جی

علت ایجاد لکه های سیاه در تصویر تلویزیون ال جی

اگر تا اینجای مطلب را دقیق خوانده باشید می توانید علت ایجاد لکه های سیاه در تصویر تلویزیون ال جی را بیان کنید.

خاموشی تعدا دی از لامپ های بک لایت باعث ایجاد لکه های تاریک در تصویر تلویزیون ال جی می شود. این تاریکی به صورت ابر تیره در پشت تصویر دیده می شود. البته اگر لامپ های کناری لامپ خاموش سالم باشد، نور آنها باعث پوشش بخشی از تاریکی می شود. در این حالت تاریکی ایجاد شده به سختی دیده می شود. در ابتدا ایراد تاریکی تصویر تلویزیون ال جی در زمینه سفید تصویر و یا تک رنگ ها مانند تصویر آسمان و یا در صحنه‌های تک رنگ مانند زمین فوتبال دیده می شود.

در این حالت اگر از تلویزیون استفاده شود ایراد ایجاد شده به سایر لامپ ها هم سرایت می کند و با زیاد شدن تعداد لامپ های خراب ، تاریکی بیشتری در تصویر تلویزیون ال جی دیده می شود.

اصلاحیه بک لایت ال جی 42 lb

اصلاحیه بک لایت به مجموعه عملیات سخت افزاری و نرم افزاری گفته می شود که باعث می شود میزان استهلاک بخش بک لایت تلویزیون کاهش یافته و عمر بیشتری داشته باشد.

اولین اصلاحیه که در تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی 42 LB انجام می‌شود اصلاحیه برد پاور-بک لایت است. این اصلاحیه با تغییر قطعات الکترونیکی ، ولتاژ بک لایت را به میزان 5 تا 10 درصد کاهش می دهد. به بیان ساده تر بعد از انجام تعمیر یا تعویض بک لایت تلویزیون در برد پاور تغییری ایجاد می کنند که بار بک لایت تلویزیون کاهش پیدا کرده و دیرتر خراب شود.

اصلاحیه بعدی که در تعمیر بک لایت انجام می‌شودبررسی وضعیت چسب های حرارتی لامپ ها است. چسب حرارتی لامپ ها را به شاسی اصلی دستگاه که بعنوان خنک کننده لامپها عمل می کند می‌چسباند و باعث انتقال بهتر گرمای لامپها می شود. اگر لامپهای بک لایت به طور کامل تعویض شود چسبها هم بهمراه لامپها تعویض میشود اما اگر بخواهیم بک لایت را تعمیر کنیم حتما باید وضعیت سلامت چسب بک لایت بررسی و در صورت نیاز تجدید شود.

در کنار اصلاحیه فیزیکی بک لایت برخی اقدامات مانند کاهش نور بک لایت تلویزیون و تنظیم آن با نور محیط می تواند با کاهش توان مصرفی لامپ های ال ای دی و گرمای تولیدی آنها به افزایش عمر مفید بخش بک لایت کمک کند.

نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی

مجموعه رایان بعنوان نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی مفتخر است خدمات تعمیر تلویزیون های LED , LCD , Plasma  ال جی را توسط متخصصین مجرب و متعهد در سراسر تهران بزرگ ارائه دهد.

شما می توانید با متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان مشاوره مستقیم تلفنی داشته و اطلاعات لازم مانند مراحل تعمیر و هزینه تعمیر تلویزیون را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ