بهترین روش جلوگیری از خرابی لنز دی وی دی

بهترین روش جلوگیری از خرابی لنز دی وی دی چیست؟ برخی از متخصصین در بخش تعمیر دی وی دی برای جلوگیری از خرابی دی وی دی پلیرها توصیه می‌کنند زمانی که از دستگاه دی وی دی استفاده نمی‌کنید یک دیسک داخل آن بگذارید. در ادامه همراه متخصصین تعمیر سیستم‌های صوتی رایان این موضوع و میزان تاثیر آن در افزایش عمر لنز دی وی دی را بررسی می‌کنیم.

اپتیکال بلاک یا به اختصار اپتیک که عموم مصرف کنندگان ان را با نام لنز دی وی دی می‌شناسند، حساس‌ترین و آسیب پذیرترین قطعه یک دستگاه دی وی دی پلیر و یا سینمای خانگی است. استفاده از قطعات اپتو الکترونیک باعث شده است تا عمر مفید این قطعه نسبت به سایر قطعات کوتاهتر و در عین حال آسیب پذیرتر باشد. خرابی اپتیک یکی از ایرادهای شایع در بخش تعمیر دی وی دی و سینمای خانگی است.

بهترین روش جلوگیری از خرابی لنز دی وی دی

در ابتدای تولید ضبط‌های خانگی که دارای بخش دیسک بودند مهمترین دلایل خرابی اپتیک ها نشست گردو غبار روی لنز خارجی آن بود. بعد از مدتی طراحان با در نظر گرفتن این موضوع راههای متفاوتی برای رفع این نقطه ضعف ابداع کردند. مثلا شرکت سونی اپتیک‌های 213 – BU30 و DBU1 را با کاور ضد غبار طراحی کرد. این کاور در زمان بیکاری اپتیک روی لنز خارجی را پوشانده و از آن در مقابل عوامل خراجی محافظت می‌کند. استفاده از کاور یکی از روش‌های موثر در جلوگیری از خرابی لنز دی وی دی است.

بهترین روش جلوگیری از خرابی لنز دی وی دی

یکی از راههایی که متخصصین تعمیرات دی وی دی و سینمای خانگی برای جلوگیری از نشست گردو غبار روی اپتیک ها توصیه می‌کنند ایسنت که زمانی که دستگاه پلیر استفاده نمی‌کنیم یک دیسک داخل آن بگذاریم. این توصیه به این جهت است که دیسک زمانی که در موقعیت خوانده شد قرار می‌گیرد فاصله کمی با عدسی خارجی اپتیک دارد این فاصله کم باعث می‌شود دیسک به صورت یک کاور برای جلوگیری از نشست گرد و غبار روی لنز خارجی اپتیک عمل کند.

ساختار پلاستیک و الکتریسته ساکن آن باعث می‌شود گرد و غبار را جذب کرده و از ورود آن به قطعات اپتیکال بلاک جلوگیری شود. البته در نظر داشته باشید این توصیه تنها زمانی اثر لازم را خواهد داشت که دیسک در محل خوانده شدن و روی اپتیک قرار بگیرد. قرار دادن دیسک داخل سینی درایو دیسک و یا خشاب بخش سی دی تاثیری برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به اپتیک نخواهد داشت. در دستگاههای که دارای خشاب چند عددی هستند باید تنظیمات خاموشی دستگاه به نحوی انجام شود که یک دیسک در محل خوانده شدن قرار بگیرد.

بهترین روش جلوگیری از خرابی لنز دی وی دی

بهترین روش افزایش عمر لنز دی وی دی چیست؟

از متخصصین تعمیر دی وی دی پلیر مجموعه رایان پرسیدیم چه روش‌های دیگری برای افزایش عمر لنز دی وی دی پلیرها وجود دارد؟

تجربه نشان داده که کار نکردن به مدت طولانی باعث کاهش عمر لنز دی وی دی می‌شود. عموم قطعات الکترونیکی مانند آی‌سی – دیود و مقاومت‌ها زمانی که از آنها استفاده نمی‌شود کیفیت خود را حفظ می‌کنند. اما اپتیک‌ها به دلیل ساختار خاصی که دارند، زمانی که از آنها به مدت طولانی استفاده نمی‌شود، دچار ضعف می‌شوند. بیشترین عمر مفید در اپتیک‌هایی دیده می‌شود که به طور متوسط مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

برای افزایش عمر مفید لنز دی وی دی پلیر حداقل هفته‌ای دوبار از آن استفاده کنید. می‌توانید یک دیسک داخل دستگاه قرار دهید و اجازه بدهید هر بار مدت 20 دقیقه کار کند. همچنین سعی کنید از مکانیزم دیسک هم استفاده کنید تا قطعات مکانیکی آن به حرکت درآید. ثابت ماندن قطعاتی مانند موتورها و تسمه‌ها باعث افزایش استهلاک و کاهش عمر آنها خواهد شد.

روش دیگری که متخصصین تعمیرات سینمای خانگی و دی وی دی پلیر برای جلوگیری از خرابی لنز دی وی دی و افزایش عمر لنز توصیه می‌کنند استفاده از دیسک سالم است. خواندن اطلاعات دیسک‌های خراب و خش دار فشار زیادی به اپتیک (لنز دی وی دی) شما وارد می کند. دیسک‌های کثیف را می‌توانید با یک قطره مایع ظرفشویی بشویید و خشک کنید. آخرین توصیه در این بخش برای افزایش عمر دی وی دی پلیرها، خراج کردن آنها از حالت استندبای است. در حالت آماده به کار یا همان استندبای بخشی از قطعات دی وی دی پلیر و یا سینمای خانگی شما روشن است. این قطعات در عین حال که در معرض خراتی مانند نوسان برق هستند، در حال کار هستند و عمر مفید آنها کاهش پیدا می‌کند.

بهترین روش استفاده و نگهداری دی وی دی پلیر

با توجه به توضیحات بالا مهمترین روش‌هایی که باعث جلوگیری از خرابی لنز دی وی دی و به طور کل باعث افزایش عمر دی وی دی پلیر و سینمای خانگی شما می‌شود عبارتند از :

  1. استفاده از بخش دیسک دی وی دی پلیر و یا سینمای خانگی دو بار در هفته
  2. خارج کردن دی وی دی پلیر و سینمای خاگی از حالت استندبای
  3. قرار دادن یک دیسک داخل درایو دیسک زمانی که از دستگاه استفاده نمی‌کنیم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ