اصلاحیه بک لایت

در مجموعه تعمیرات بک لایت تلویزیون به تغییرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون می‌شود اصلاحیه بک لایت گفته می‌شود. در ادامه ضمن بررسی تاثیر انواع اصلاحیه بک لایت در برندها و مدل‌های مختلف، مجموعه اصلاحیه کاهش ولتاژ بک لایت برد پاور در برندها و مدل‌های مختلف را گردآوری می‌کنیم تا به طور رایگان در اختیار همکاران تعمیر تلویزیون و مصرف کنندگان قرار گیرد.

موارد مختلف اصلاحیه بک لایت در برندها و مدل‌های مختلف تلویزیون‌های LED و LCD عبارتند از :

 1. استفاده از بک لایت‌ های پشت فلزی بجای بک لایت‌ های مسی و پشت استخوانی
 2. استفاده از چسب حرارتی بک لایت و یا بهبود کیفیت آن
 3. تنظیم نور بک لایت نسبت به محیط با استفاده از منوی تنظیمات تلویزیون
 4. اصلاحیه برد پاور و کاهش ولتاژ بک لایت برد پاور

 

استفاده از بک لایت پشت فلزی در تعویض بک لایت تلویزیون

این مورد از موارد اصلاحیه ویژه بک لایت های شاخه ای است. در بک لایت شاخه ای برد PCB زیر لامپ ها وظیفه انتقال حرارت به شاسی اصلی تلویزیون بعنوانخنک کننده اصلی لامپ ها را بعهده دارد. این PCB در اکثر مدل ها و برندها از نوع استخوانی و یا دارای لایه های مس انتخاب شده است. تغییر جنس آن به فلزی باعث افزایش ضریب انتقال حرارت و کاهش گرمای لامپ ها می شود.

 

بیشتر بخوانید : بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون

 

در تعمیر بک لایت تلویزیون چسب حرارتی با کیفیت استفاده کنید

از چسب حرارتی برای اتصال لامپ های بک لایت به شاسی اصلی تلویزیون استفاده می ‌شود. استفاده از چسب های بی کیفیت باعث می‌شود بعد از مدتی اتصال مدار PCB با شاسی اصلی تلویزیون در اثر گرم و سرد شدن قطعات از بین برود. تجربه تعمیر بک لایت تلویزیون ثابت کرده در بک لایت های شاخه ای در اغلب موارد لامپ های سوخته لامپ هایی هستند که با خرابی و از بین رفتن چسبندگی چسب حرارتی بک لایت، از سطح فلزی اصلی دستگاه فاصله گرفته اند. با کاهش انتقال حرارت عمر مفید لامپ های بک لایت تلویزیون کاهش پیدا می کند.

 

اصلاحیه بک لایت تلویزیون ال جی

Hisilicon Balong

تنظیم نور بک لایت تلویزیون متناسب با محیط

میزان بک لایت تلویزیون یا همان نور زمینه در منوی تنظیمات (اکثر برندها و مدل ها) قابل تنظیم است. نور زمینه تلویزیون در نقطه مقابل نور محیطی قرار دارد. هر چقدر نور محیط بیشتر باشد باید میزان نور بک لایت هم بیشتر شود تا تصویر کیفیت مطلوبی داشته باشد. اما در اغلب موارد استفاده در منازل لازم نیست نور مینه در حالت حداکثر یا 100% باشد.

نور زمینه تلویزیون در اغلب تلویزیون ها در دو بخش کنترل می‌شود : گزینه تنظیم مستقیم نور زمینه و گزینه صرفه جویی در انرژی تلویزیون. گزینه تنظیم نور زمینه معمولا در منوی تنظیمات تصویر قرار دارد. مقدار عددی گزینه بک لایت در بعضی تلویزیونها مانند سامسونگ 0 تا 20 و در بعضی دیگر مانند ال جی بین 0 تا 100 انتخاب می‌شود. مقدار این اعداد با میزان نور زمینه تلویزیون رابطه مستقیم دارد، با بالا بردن عدد مقدار نور بک لایت افزایش و با کم کردن آن مقدار بک لایت تلویزیون گاهش پیدا می کند. در گزینه صرفه جویی در انرژی اما این رابطه برعکس است. با افزایش میزان صرفه جویی میزان نور بک لایت تلویزیون کم می‌شود و بالعکس. بخش بک لایت بعنوان بزرگترین مصرف کننده انرژی در بین بخش های تلویزیون است و مدیریت آن و متناسب سازی نسبت به محیط ضمن کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی در آن باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون و کاهش استهلاک عمومی دستگاه خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید : تعمیر بک لایت تلویزیون ; کارکرد و عیوب مختلف آن

 

اصلاحیه برد پاور جهت کاهش ولتاژ بک لایت برد پاور در برندها و مدل‌های مختلف

مهمترین اقدامی که در مجموعه تعمیرات تلویزیون و در بخش تعمیر و یا تعویض بک لایت انجام می‌شود کاهش ولتاژ بک لایت برد پاور است. در عموم تلویزیون های ال ای دی ولتاژ بک لایت در برد پاور ساخته می‌شود. مقدار این ولتاژ نسبت به تعداد و ولتاژ لامپ ها متغیر است. لامپ های بک لایت معمولا با ولتاژ 3 یا 6 ولت بکار برده می شوند. لامپ های بک لایت در واقع دیودهای نورانی هستند و افزایش و کاهش چند دهم ولتاژ تاثیر زیادی در عملکرد آنها دارد.

بعنوان مثال بک لایت تلویزیون ال جی 32 اینچ مدل LN را در نظر بگیرید که از 21 عدد لامپ 3 ولت دارد. ولتاژ تغذیه بک لایت باید حدود 63 ولت باشد. این ولتاژ در عمل بین 56 تا 76 ولت متغیر است. کاهش ولتاژ بک لایت به مقدار حدود 6 ولت باعث کاهش ولتاژ هر لامپ به مقدار 0.3 ولت می‌شود. این مقدار کم کاهش در عمل باعث کاهش مقدار زیادی از گرمای بخش بک لایت تلویزیون می‌شود. در ادامه مجموعه‌ای از کاهش ولتاژ بک لایت در برندها و مدل‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌گیرد. از همکاران عزیز درخواست می‌شود در صورت دسترسی به اصلاحیه دستگاههایی که در این لیست موجود نیست با ارسال آنها کمک کنند که این مجموعه تکمیل و به رایگان در اختیار همگان قرار گیرد.

 

اصلاحیه بک لایت ال جی سری LB

اصلاحیه بک لایت ال جی سری LB به روش زیر در چندین مدل مانند 42LB56100 – 42LB5610 – 42LB552 – 42LB62300 که از برد پاور مشابه استفاده می‌کنند قابل اجراست.

 

 

برد پاور تلویزیون ال جی

اصلاحیه بک لایت ال جی سری LN

عملکرد و شکل ظاهری اصلاحیه بک لایت ال جی سری LN در این مدل به مانند سری LB است.

 

بیشتر بخوانید : تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی

 

برد پاور تلویزیون ال جی سری LN

اصلاحیه بک لایت ال جی سری LN

 

2 دیدگاه ها

 1. محمد گفت:

  سلام استاد به نطر شما از مقاومت هایی که تو عکس بالا 45 ال ان فرمودید تا چهار تا مقاومت میتونید بردارید برای اصلاحیه به نطر شما چند تا مقاومت حذف کنیم بهتره مثلا دوتا کم کنیم یا چهارتا

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، هشت مقاومت دو به دو با هم سری هستند و چهار لاین موازی را تشکیل می‌دهند. حذف هر خط یک سطح از مقدار ولتاز بک لایت خروجی را کاهش می‌دهد. نسبت به سلیقه مشتری و نور محیطی و کیفیت تعمیر بک لایت مقدار ولتاژ بک لایت را تنظیم کنید. بعنوان نمونه : اگر لامپ‌ها به طور کامل با قطعه یدکی با کیفیت تعویض شود نیازی به اصلاحیه نیست و مصرف کننده می‌تواند با بالاترین کیفیت تصویر از دستگاه استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ